Raytheon’a 2.1 milyar dolarlık SM-3 Blok IB siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD merkezli füze sistemleri geliştiricisi Raytheon Missile Systems, Standart Füze-3 (SM-3) Blok IB tedarikiyle ilgili olarak 2.1 milyar dolar değerinde bir sözleşme kazandı.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’dan yapılan açıklamaya göre Raytheon Missile Systems, ABD Ordusu ve Yabancı Askeri Satış (FMS) müşterileri için SM-3 Blok IB Anti-Balistik Füze Önleyicisi (Interceptor) tedarik etmek için toplam değeri 2.139.779.656 dolar olan bir anlaşma kazandı. Teslimat faaliyetlerinin 26 Mart 2027’ye kadar süreceği sözleşme kapsamında FMS fonları, 1.052.637.366 dolar olarak açıklandı.

STM Banner

SM-3 Blok IB, SM-3, Raytheon Missile Systems, Standart Füze-3 Blok IB

SM-3 Blok IB

SM-3 Blok IB; kara ve deniz muharebe alanlarında, hava soluyan hedeflerin ve balistik füze sistemlerinin imhası için Raytheon Missile Systems tarafından geliştirilmiştir.

SM-3 Blok IB, ilk kez 2014 yılında Hawaii’deki AEGIS Ashor Test Sitesinden ateşlenmiştir. Yılın ilerleyen günlerinde füze, entegre hava ve füze savunma sistemi tatbikatı esnasında Pasifik Okyanusu’nda bulunan bir kısa menzilli balistik füze (SRBM) sistemini imha etmiştir. SM-3 Blok IB Önleyicisi, 2017 yılı içerisinde gerçek tehdit senaryolarını simüle eden uluslararası NATO tatbikatına katılmıştır.

SM-3 Blok IB Önleyicisi, çift renkli kızılötesi arayıcı başlığa ve yüksek manevra yeteneğine sahip tahrik sistemine sahiptir. Füze, ilk kez ABD Donanması gemilerine konuşlandırılmıştır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu