Reuters: ABD daha fazla Türk F-35 pilotu eğitmeyecek

Roketsan-ATMACA-Banner

Reuters haber ajansına konuşan ABD’li yetkililer, ABD’nin daha fazla Türk F-35 pilotu eğitmeyeceğini iddia ettiler. İsimlerinin açıklanmasını istemeyen ABD’li yetkililer; Türkiye’nin Rusya Federasyonundan S-400 Hava Savunma Füze Sistemi tedarik etmesi sebebiyle ABD’nin şu anda Luke Hava Üssünde eğitim gören Türk pilotlarından başka Türk F-35 pilotu eğitmeyeceğini ve Türkiye’nin hem S-400 hem de F-35’e sahip olamayacağını bildirdiler. Söz konusu kişiler, Türk pilotlarının eğitimlerinin durdurulması yönünde henüz resmi bir karar alınmadığını ancak ABD’nin daha fazla Türk pilotu ve bakım personelini kabul etmeyeceğini de açıklamalarına eklediler.

Halihazırda 2’si eğitmen 6 Türk pilotu ve 20 civarı bakım ekibi personeli, Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edilen 4 adet F-35 jeti ile birlikte ABD’nin Arizona eyaletinde bulunan Luke Hava Üssünde eğitimlerine devam ediyor. Türkiye’ye gelecek ilk F-35 uçaklarının, Kasım ayı içerisinde Malatya’ya intikal etmeleri beklenmekte.

STM Banner

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Abd istedigi gibi kafa tutuyor bize. Turkiye muz cumhuriyeti olmadigini abd ye gostermeli. Su 57 ler ve s400 sistemi uyum icinde hava sahamizi bolgede mukemmel kotur f 35 in donaniminda kim bilir ne entrikalar vardir adamlar havada motor durdura bilir ucak belki kendi kendini imha edecek bir sistemle de donatilmişolabilir abd ye zerre kadar guvenmemek lazim. Ayrica maliyet yonunden de biz cok karli cikariz. Eskiden f35 mi vardi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu