RF ve Anti-Tank Başlıklı KARGU savaş gemilerine bela olacak

Roketsan-ATMACA-Banner

RF Arayıcı Başlıklı ve Anti-Tank Harp Başlıklı KARGU Kamikaze İHA, düşman savaş gemileri için bir baş belası olacak. Detayları, STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz açıkladı.

SavunmaSanayiST.com’a açıklamalarda bulunan Güleryüz, “Bir kaç binden fazla üretildi diyebilirim KARGU. Bunun belki yarısı içeriye ise yarısından fazlası da yurt dışına ihracat şeklinde oldu. KARGU’yu ondan fazla ülkeye ihraç ettik.

STM Banner

Kimi ülkeler var, belli sayılarda küçük adetlerde alıp denemek istiyorlar aslında ve bu düşük sayılarda verdiğimiz ülkelerin neredeyse tamamına yakınıyla da hala görüşmelerimiz devam ediyor. Sayılar giderek artıyor ve artacak gibi de gözüküyor.

Anti-Tank KARGU’da patlatma testleri başladı

Zırh Delici KARGU üzerine bir süredir çalışıyoruz. Mühimmat üzerine MKE A.Ş. ile birlikte çalışıyoruz. Orada tasarım ve geliştirme çalışmaları tamamlandı. Son olarak patlatma testleri tamamlanmak üzere. Çok yakına bir zamanda envantere girmeye hazır hale gelecek.

Yine RF Arayıcı Başlıklı KARGU’nun geliştirme çalışmaları, STM’nin öz kaynaklarıyla başlatıldı. Yine KARGU’yu farklı kullanım alanlarında sürü de dahil olmak üzere nasıl değerlendirilebiliriz hususunda Savunma Sanayii Başkanlığı’mız öncülüğünde hem silahlı kuvvetlerimizle hem de yurt dışı müşterilerimizde görüşmelerimiz devam ediyor.” dedi.

Anti-Tank Harp Başlıklı KARGU gemileri kör edebilir

Şöyle bakacak olursak: Elinizde birden fazla KARGU var. Farklı yönlerden farklı hızlarda, farklı yüksekliklerde saldırtma ihtimaliniz mevcut. Bunları sürü olarak kullanma şansınız var. Hepsinin üzerinde bir zırh delici mühimmat var. Belki KARGU boyutunda bir drone, gemiye çok fazla etki yapmayabilir.

KARGU-İHA

Ama bu geminin radar sistemini düşününün… Otomatik olarak radar sistemini tespit edip; aslında farklı yönlerden oraya zırh delici mühimmat taşıyan KARGU ile saldırdığınızda geminin kör olması gibi bir sürü potansiyel var.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu