Rheinmetall KF51 Panther Tankını Tanıttı

Roketsan-ATMACA-Banner

Alman Rheinmetall, KF51 Panther Ana Muharebe Tankı (AMT)’nı tanıttı. Eurosatory Fuarı esnasında görücüye çıkan KF51 Panther, 130 milimetrelik topa sahip.

Rheinmetall’in uzun süredir üzerinde çalıştığı KF51 Panther Ana Muharebe Tankı, Fransa’da gerçekleştirilen Eurosatory 2022 Fuarı esnasında ilk kez görücüye çıktı. Şirketin paletli araç ailesinin en yeni üyesi olan KF51 Panther, 120mm yerine 130mm’lik bir topa sahip.

STM Banner

130mm top sebebiyle KF51’in atışa hazır mühimmat sayısı azalırken, angajman zarfı ve ateş gücü artıyor. Öte yandan tank, 59 ton ağırlığa sahip.

Yeni tankın tüm silah sistemleri, tamamen dijitalleştirilmiş NGVA mimarisi aracılığıyla tank komutanının ve nişancının optikleri ile atış kontrol bilgisayarına bağlanıyor. Bu, hem bir hunter-killer hem de bir hunter-killer işlevine ve dolayısıyla anlık hedef angajmanına olanak tanıyor. Bu özelliğin, gelecekte yapay zeka (AI) tarafından da desteklenmesi hedefleniyor.

Silah Sistemleri

Tankın ana silahı olan 130mm Rheinmetall Future Gun System ile KF51 Panther, mevcut ve öngörülebilir tüm mekanize hedeflere karşı üstün ateş gücü sunuyor. Buna ek olarak, uzun menzilli saldırılar için ve birden fazla hedefe karşı konsantre ateş gücü sağlamak için tanka ilave silah sistemleri entegre edilebiliyor.

KF51

Rheinmetal Future Gun System (FGS), 130 mm yivsiz top ile tam otomatik bir mühimmat doldurucudan oluşuyor. Otomatik doldurucuda, atışa hazır 20 adet mühimmat bulunuyor. Mevcut 120 mm’lik sistemlerle karşılaştırıldığında FGS, önemli ölçüde daha uzun angajman zarfında yüzde elliden fazla etkinlik sağlıyor. FGS, kinetik enerji (KE) mühimmatın yanı sıra programlanabilir havada infilak eden parçacıklı mühimmatı ve eğitim mühimmatlarını ateşleyebiliyor.

12.7 mm’lik bir eş eksenli makineli tüfek, ana silahı tamamlıyor. Tankın bünyesinde bulunan uzaktan kumandalı silah istasyonu (RCWS) entegrasyonu seçeneği, durumsal farkındalık ve drone savunması için esneklik sunuyor. Eurosatory 2022’de tanıtılan KF51 Panter, Rheinmetall’in 7.62 Natter Uzaktan Komutalı Silah Sistemi ile donatılmış durumda.

Rheinmetall’in ortağı UVision üretimi HERO 120 Dolanan Mühimmatı için de tanka bir adet lançer entegre edilebiliyor.

KF51-2

Koruma Sistemleri

KF51 Panther, KE tehditlerine karşı aktif koruma sistemine de sahip. Rheinmetall, TAPS sistemi ile yukarıdan gelen tehditleri savuşturmayı, ROSY Sis Havanı ile ise tankı düşman unsurlardan gizlemeyi amaçlıyor.

Keşif ve Durumsal Farkındalık

Panoramik SEOSS  Optik Sensör ve EMES Nişangah Sistemi sayesinde komutan ve nişancı, hem gündüz hem de gece koşullarında angajman yapabiliyor. Ayrıca araç, 360 derecelik görüş sistemleriyle de donatılmış durumda.

Mobilite

KF51 Panther, Leopard 2’nin mobilite yeteneği üzerine inşa edildi. Yaklaşık 59 ton muharebe ağırlığı bulunan KF51, 500 kilometre menzile sahip.

ÖNERİLEN İÇERİK: FNSS Ürünleri EFES-2022’de Sahada Boy Gösterdi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu