FNSS Ürünleri EFES-2022’de Sahada Boy Gösterdi

Roketsan-ATMACA-Banner

FNSS tarafından geliştirilen zırhlı kara aracı platformları, EFES-2022 Birleşik, Müşterek, Fiili Atışlı Arazi Tatbikatı esnasında sahada boy gösterdi.

Dünya’nın önde gelen zırhlı kara platformu üreticilerinden FNSS, Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki ürünleriyle EFES-2022 Tatbikatı’nda hem sergi alanında hem de sahada boy gösterdi. FNSS tarafından geliştirilen PARS STA, KAPLAN-10 ve KUNDUZ platformları, tatbikat kapsamında fiili olarak kullanıldı.

STM Banner

Silah Taşıyıcı Araçlar (STA) Projesi kapsamında FNSS tarafından geliştirilen PARS 4×4 STA, EFES Tatbikatı’nda kullanılan platformlardan biri oldu.

Savunma Sanayii Başkanlığı ile 2016 yılında imzaladığı sözleşme kapsamında 260 adet STA (184’ü paletli tipte KAPLAN STA, 76’sı tekerlekli tipte PARS STA) siparişi alan FNSS, şu ana kadar 200 adetten fazla aracın teslimatını tamamladı.

PARS Silah Taşıyıcı Araçlar
PARS STA

FNSS, STA Projesi kapsamında geliştirdiği araçların kullanıcı tarafından beğenilmeleri ve sahada kendilerini kanıtlamalarının ardından 84 adetlik de ilave sipariş aldı. Tedarik edilecek araç sayısı, paletli tipte 208 adet ve tekerlekli tipte 136 adet olmak üzere toplam 344’e yükseltildi.

Tatbikatın bir diğer önemli unsuru ise SİPAHİ Taktik Füze Silah Sistemi oldu. Roketsan tarafından geliştirilen SİPAHİ Sistemi, Kaideye Monteli CİRİT (KMC) adıyla da biliniyor. FNSS üretimi KAPLAN-10 platformu üzerine yapılandırılan SİPAHİ, Roketsan üretimi YALMAN Silah Kulesi ve füzelerle teçhiz edildi.

KMC-Roketsan

SİPAHİ Taktik Füze Silah Sistemi; 8 adede kadar CİRİT Füzesi, 4 adede kadar UMTAS/L-UMTAS/OMTAS Tanksavar Güdümlü Füze ve yine 4 adede kadar SUNGUR Hava Savunma Füzesi taşıyabiliyor. Tatbikat kapsamında SİPAHİ, CİRİT Füzesi atışları gerçekleştirdi.

FNSS tarafından Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına özel olarak geliştirilen bir diğer platform olan KUNDUZ Amfibi Zırhlı Muharebe İstihkam İş Makinesi (AZMİM) de yine EFES 2022 Tatbikatı kapsamında aktif olarak kullanıldı. Tatbikat senaryosu kapsamında KUNDUZ, hem ateş destek vasıtaları hem de piyadeler için mevzi hazırlama faaliyetlerini gerçekleştirdi.

“Bir Sonraki EFES Çok Daha Farklı Olacak”

Cem-Altınışık
FNSS Kurumsal İletişim Müdürü Cem ALTINIŞIK

Tatbikat ile ilgili değerlendirmelerde bulunan FNSS Kurumsal İletişim Müdürü Cem ALTINIŞIK, TSK envanterine kazandırılacak yeni zırhlı kara platformları ile bir sonraki EFES’in çok daha farklı olacağına vurgu yaptı.

“Bir sonraki EFES Tatbikatı’nda; şu anda sergi alanında gördüğümüz Zırhlı Amfibi Hücum Aracı (ZAHA)’nı Deniz Piyade’nin kullanımında, PARS IV 6×6 Özel Operasyonlar Aracı (ÖOA)’nı ise Özel Kuvvetler’in bir unsuru olarak sahada görmek mümkün olacak.”


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu