Roketsan ALTAY Tankı’nın zırhında seriye geçiyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye’nin ilk yerli ve milli ana muharebe tankı ALTAY’ın reaktif ve kompozit zırh sistemleri Roketsan imzasını taşıyor. Roketsan Balistik Koruma Merkezi’nin (BKM) geliştirdiği ve ürettiği yeni nesil zırhla kuşanan iki adet ALTAY, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) teslim edilecek.

Roketsan, ürettiği üstün zırh teknolojileri ile ALTAY Seri Üretim Projesi’nde önemli görevler üstleniyor. Roketsan’ın zırh sistemleri konusunda uzun yıllara dayanan bir tecrübesi bulunurken dünyada bu alandaki rakiplerine göre en büyük avantajı, zırhlı araçlara karşı füze sistemleri geliştirirken aynı zamanda zırh sistemleri de geliştirebilmesinden geliyor. Bu sayede hızlı ve etkin çözümler oluşturabilen firma aynı zamanda inovasyona verdiği önemle de ALTAY projesi için yüksek teknolojili malzemelerle daha etkili ve daha hafif zırh sistemleri geliştirmeyi başardı.

STM Banner

ALTAY Tankı Zırh Sistemi, Roketsan mühendislerince güncel tehditlere karşı geliştirilmiş yeni nesil hibrit bir zırh sistemi olarak öne çıkıyor. Sistem içeriğinde bulunan ileri teknoloji zırh malzemeleri ve gelişmiş alt sistemler sayesinde yüksek seviyede koruma, minimum ağırlık ve hacim ile sağlanıyor.

Zırh Sistemi, minimize edilmiş kenar köşe etkileri ve optimize edilmiş yerleşim sayesinde mürettebat bölmesi ve kritik altı sistemler için yüksek başarımda koruma sağlarken, aynı zamanda rakiplerine göre arttırılmış çoklu vuruş dayanımına da sahip. Sistemin sahip olduğu açık mimari, yeni gelişebilecek tehdit senaryolarına göre güncellenme olanağına da imkân tanıyor.

Roketsan-ALTAY-Zırh

250 Adet Zırh Seti için Seri Üretim Başlayacak

Şu anda ise Roketsan tarafından zırh sistemlerinin seri üretime hazırlık faaliyetleri gerçekleştiriliyor ve tankın TSK’daki testlerinin tamamlanmasının ardından toplamda 250 zırh setinin teslimatı hedefleniyor.

ALTAY tankının tüm konfigürasyonlarında kullanılabilecek bu zırh sisteminde kullanılan yeni nesil teknolojiler, ayrıca TSK envanterindeki diğer tanklar için de uyarlanabilecek. Gelecekte ise insansız kara araçlarında kullanımı da hedefleniyor.

Türkiye’deki Tek Kaynak: Roketsan Balistik Koruma Merkezi

Ülkemizin tüm zırh ihtiyacına yönelik devlet yatırımı ile kurulmuş olan Roketsan Balistik Koruma Merkezi, ileri teknoloji ve yüksek seviyede gizlilik gerektiren tank ve paletli araç zırhı geliştirilmesi konusunda Türkiye’deki tek kaynak olma özelliğini taşıyor.

ALTAY Tankı Haber 3

Zırh sistemlerinde kullanılan özel malzemelerin yurt içinde üretilmesine yönelik çalışmalarını sürdüren merkez, bu sayede, dışa bağımlılığın azaltılmasına katkı sunuyor.

ALTAY tankı projesinde zırh üreticisi olarak ismini duyuran Roketsan, zırh sistemleri konusunda ihracatını artırmayı da hedefliyor. Proje kapsamında geliştirilmiş ileri seviye tank modernizasyon paketlerinin yurt dışında pazarlanması için çalışmalar devam ediyor.

Öte yandan elde edilen tecrübeler ile birçok farklı platforma entegre edilebilecek ve kullanıcı isteklerine bağlı olarak değişken koruma seviyelerine sahip Modüler Zırhlı Kule (MZK) sistemlerinin de hem TSK’nın hem de dost ve müttefik ülkelerin hizmetine sunulması planlanıyor.

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu