Sudan’da Mısır MiG-29’ları ve pilotları rehin alındı

Roketsan-ATMACA-Banner

Sudan’da devam eden darbe girişimi sırasında Mısır Hava Kuvvetleri’ne ait MiG-29 savaş uçakları ve Mısırlı pilotlar rehin alındı.

Sudan’da Hızlı Destek Kuvvetleri (RSF) tarafından bu sabah erken saatlerde, darbe girişiminde bulunuldu. Başkent Hartum’da, RSF birlikleri ile Sudan Ordusu arasında yaşanan şiddetli çatışmalarda, birçok kişi hayatını kaybetti.

STM Banner

Hartum Havalimanı ile Maravi Havalimanını ele geçeren İsyancı Hızlı Destek Kuvvetleri, sivil ve askeri statüdeki hava araçlarına da el koydu. Maravi Havalimanı’nda el konulan askeri savaş uçakları arasında, Mısır Hava Kuvvetleri’ne ait MiG-29 savaş uçakları da bulunuyor.

Mısır’ın MiG-29 savaş uçaklarının yanında, Mısırlı pilot ve yer hizmetlerinde görevli askerler de RSF kuvvetleri tarafından derdest edildiler. Mısır, düzenli olarak Sudan’daki Maravi Havalimanı’na MiG-29 savaş uçaklarını konuşlandırıyordu. Halihazırda en az 3 adet Mısır MiG-29’unun, RSF kuvvetleri tarafından ele geçirildiği tahmin ediliyor.

Sudan-Mısır-MiG-29-Personeli
Fotoğraf: turqoisef

Öte yandan Sudan Ordusu, MiG-29 tipi savaş uçakları ve taarruz helikopterleri ile Hızlı Destek Kuvvetleri’ne yoğun karşılık veriyor. Sudan Ordusu’na ait MiG-29 savaş uçakları, Hartum’da konuşlu bulunan RSF kuvvetlerine karşı angajmanda bulunuyorlar.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu