Roketsan MİLDAS’tan HİSAR-RF Atışına Hazırlanıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Roketsan, Milli Dikey Atım Sistemi (MİLDAS)’nden HİSAR-RF Hava Savunma Füzesi atışına hazırlanıyor. MİLDAS + HİSAR-RF kombinasyonu, TCG İSTANBUL Firkateyni’nde kullanılacak.

Bilindiği üzere Türkiye, MİLGEM Projesi’nin ilk fazı kapsamında 4 adet ADA Sınıfı Korvet üretmiş ve hizmete almıştı. MİLGEM’in ikinci fazı kapsamında ise 4 adet İSTİF Sınıfı Firkateyn’in üretilmesi hedefleniyor. Bu doğrultuda inşa ve donatım faaliyetleri devam eden ilk İSTİF Sınıfı Firkateyn olan TCG İSTANBUL (F-515)’un, 2023 yılında hizmete alınması planlanıyor.

STM Banner

İSTİF Sınıfı Firkateynler, ADA Sınıfı Korvetlerden farklı olarak dikey atım sistemi ve orta/uzun menzilli hava savunma füzeleriyle teçhiz edilecek. Bu doğrultuda Türkiye, Türk Donanması’nın da uzun yıllardır kullanmakta olduğu Mk-41 Dikey Atım Sistemi (VLS) tedariki için ABD’ye talepte bulundu. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı yetkililerinin açıklamalarına göre ABD, İSTİF Sınıfı Firkateynlerde kullanılacak Mk-41 VLS’nin satışına izin vermedi ve Türkiye’ye ambargo uyguladı.

Bu doğrultuda, Roketsan’ın bir süredir yürütmekte olduğu Milli Dikey Atım Sistemi (MİLDAS) Projesi’nin hızlandırılması kararlaştırıldı. Normalde 2027 yılında hizmeti alınması planlanan MİLGEM TF-2000 Muhriplerinde kullanılması planlanan MİLDAS’ın projesi, 2023 yılında hizmete alınacak olan İSTİF Sınıfı Firkateynlerde hizmete alınması üzerine tekrar yapılandırıldı.

HİSAR-RF

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; Roketsan, MİLDAS’ın karadan atışlı testlerine bu yıl içerisinde başlayacak. Gerçekleştirilecek atışlı testlerde, yine milli imkanlarla geliştirilen ve 35-40 km menzile sahip HİSAR-RF Hava Savunma Füzesi kullanılacak. Testlerin başarılı geçmesi durumunda ise MİLDAS + HİSAR-RF kombinasyonu, TCG İSTANBUL Firkateyninde kullanılacak. Böylelikle Roketsan, Türk Donanması’nın acil bir ihtiyacını karşılamış olacak.

MİLDAS’ta Nihai Hedef: Quad-Pack

Yine edindiğimiz bilgilere göre Roketsan, MİLDAS’a nihai aşamada “Quad-Pack” yeteneğini kazandırmak istiyor. Bilmeyenler için kısaca Quad-Pack’i şu şekilde anlatalım; İSTİF Sınıfı Firkateynler, 16 hücreli dikey atım sistemine sahip olacaklar. Dikey atım sisteminin “Quad-Pack” yeteneğine sahip olması durumunda her hücre, 4 adet hava savunma füzesiyle teçhiz edilebiliyor. Bu sayede de atışa hazır 16 adet yerine 64 adet hava savunma füzeniz bulunuyor. Tabii ki burada kullanılan hava savunma füzesinin boyutlarının da önemi büyük. Türk Donanması, Mk-41 VLS + ESSM kombinasyonu ile halihazırda BARBAROS ve GABYA Sınıfı Firkateynlerde bu yeteneğe sahip.

Quad-Pack-VLS
Quad-Pack VLS

Roketsan, acil ihtiyaç kapsamında İSTİF Sınıfı Firkateynler içini ivedi olarak geliştirdiği ilk MİLDAS’ın ardından bu yöndeki çalışmalarını sürdürecek. MİLDAS’ın zamanla yeni konfigürasyonlarının geliştirilmesi ve çok çeşitli füzeleri atım kabiliyetine erişmesi hedefleniyor.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan MİLGEM Projesi, STM ana yükleniciliğinde yürütülüyor.

Anıl ŞAHİN

Anıl ŞAHİN

[email protected]

ÖNERİLEN İÇERİK: HİSAR-RF Hava Savunma Füzesi’nden Tam İsabet!


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com Özel Haberidir.

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu