Roketsan’dan Arayıcı Başlık Hamlesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Roketsan, füze sistemleri için gerekli bazı arayıcı başlıkları kendi bünyesinde geliştirecek. Şirket, özellikle görüntüleyici kızılötesi (IIR) arayıcı başlıklar için çalışma başlattı.

15’inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF’21), 17-20 Ağustos 2021 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirildi. Fuardan bir gün önce Roketsan, bir basın buluşması düzenledi. Düzenlenen basın buluşmasına, Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Faruk YİĞİT ile Roketsan Genel Müdürü Murat İKİNCİ katıldı.

STM Banner

Basın mensuplarının yoğun ilgi gösterdiği buluşma kapsamında YİĞİT ve İKİNCİ, gelen soruları yanıtladı. Toplantı esnasında edindiğimiz bilgiye göre; Roketsan, bundan sonra birtakım arayıcı başlıkları kendi bünyesinde geliştirecek. İlk olarak görüntüleyici kızılötesi (IIR) başlıklara yoğunlaşan şirket, bu kapsamda Kara ATMACA (Karadan Karaya Seyir Füzesi)’nın IIR başlığını da kendi bünyesinde geliştiriyor.

omtas

Roketsan tarafından geliştirilen ve üretilen UMTAS, OMTAS, KARAOK, SUNGUR, LAÇİN, HİSAR-A+, HİSAR-O+, SOM ve SOM-J gibi birçok mühimmat, halihazırda IIR başlık kullanıyor. Bu sebepten ötürü şirketin üretim hattı için kritik öneme haiz olan IIR başlıkların Roketsan bünyesinde üretilmesinin, hem hız hem de ekonomik açıdan çeşitli avantajlarının olacağı düşünülüyor.

Ayrıca edindiğimiz bilgiye göre Roketsan, ‘Pasif Radar Arayıcı Başlık’ geliştirmek için de çalışmalarını sürdürüyor. Şirket, aktif radar arayıcı başlık için ise yurtiçindeki diğer firmalarla olan iş birliğini sürdürecek.

Roketsan, arayıcı başlıklara ilaven birçok navigasyon sistemini de kendi bünyesinde üretiyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Kara Konuşlu ATMACA Füzesi Görücüye Çıktı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

 

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu