Roketsan’dan Kosova’ya OMTAS Füzesi ihracatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Kosova, Türkiye’den OMTAS Tanksavar Füzesi tedarik etti. Böylelikle Kosova Ordusu, Roketsan OMTAS Tanksavar Füzesi’nin ilk yabancı kullanıcılarından oldu.

Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci tarafından Mart 2022’de SavunmaSanayiST.com’a yapılan açıklamada, “Avrupa ve Afrika kıtasındaki ülkelere UMTAS ve OMTAS Tanksavar Füzelerimizin ihracatını gerçekleştirdik. Şu anda da füzelerimize yönelik oldukça talep var.” ifadelerine yer verilmişti.

NATO bünyesinde gerçekleştirilen Defender Europe 2023 Tatbikatı sırasında, Kosova Güvenlik Gücü (FSK) envanterindeki OMTAS Füzesi ilk kez görüntülendi. Tatbikat kapsamında yapılan sergide OMTAS Orta Menzilli Tanksavar Füzesi Lançeri içerisinde, eğitim füzesi olduğu görüldü.

OMTAS Tanksavar Füzesi

Roketsan tarafından Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilen OMTAS Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM), tripod üzerinden atılan konfigürasyonda olduğu gözlemlendi. OMTAS Füzeleri, Türk Kara Kuvvetleri envanterinde bulunan FNSS PARS ve FNSS KAPLAN tipi Silah Taşıyıcı Araç (STA) platformları tarafından da kullanılıyor.

Kosova-OMTAS

Roketsan tarafından geliştirilen OMTAS, muharebe alanındaki zırhlı tehditlere karşı etkili orta menzilli bir tanksavar silah sistemidir. Füze, kızılötesi görüntüleyici arayıcı başlık sayesinde gece/gündüz ve her türlü hava koşulunda görev yapabilmektedir. OMTAS Silah Sistemi; fırlatma sistemi (füze, atış platformu, atış kontrol ünitesi), taşıma sandıkları ve eğitim simülatöründen oluşmaktadır.

OMTAS Füzesi Teknik Özellikler

Çap 160 mm
Uzunluk 1.8 m
Ağırlık 35 kg (Füze + Fırlatma Tüpü)
36 kg (Üç Ayak Fırlatma Sistemi)
Menzil 200 – 4.000 m
Arayıcı Başlık Kızılötesi Görüntüleyici Arayıcı, Soğutmasız Tip
Harp Başlığı Tipi Reaktif Zırhlara Karşı Etkili Tandem
Yüksek İnfilaklı Parçacık Etkili
Vuruş Modu Doğrudan Vuruş / Üstten Vuruş
Kullanım Modları •At-Unut
•At-Güncelle
Gözetleme Birimi TV / Termal Kamera

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

TUALCOM   BMC-Banner-İçerik   Sarsılmaz
Başa dön tuşu