Estonya ve Letonya Iris-T SLM’i radarına aldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Estonya ve Letonya, Almanya’dan Iris-T SLM Orta Menzilli Hava Savunma Sistemi tedarik etmek istiyor. İki ülke, Iris-T SLM’i müşterek olarak tedarik edebilir.

Rusya-Ukrayna Savaşı sonrası Estonya ve Letonya, diğer birçok bölge ülkesi gibi silahlanma faaliyetlerini arttırdılar. Rusya’ya sınırı bulunan bu iki komşu ülke, Temmuz 2022’de yaptığı açıklamalar ile 3 yıl içerisinde müşterek olarak orta menzilli hava savunma sistemi tedarik etmeyi amaçladıklarını deklare ettiler.

STM Banner

Estonya Savunma Bakanlığı Pazar günü yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği ve NATO üyeleri Estonya ve Letonya’nın orta menzilli hava savunma sistemi alımı için Alman Diehl Defence ile görüşmelere başlayacağını duyurdu. Iris-T SLM hava savunma sisteminin maliyeti ve altyapı, personel, eğitim, donanım gibi ek kabiliyetlerin yaz aylarında sonuçlanabilecek müzakerelerde belirleneceği belirtildi.

Estonya Savunma Bakanı Hanno Pevkur, “Hedefimiz 2025 yılına kadar Estonya için operasyonel orta menzilli hava savunma kabiliyetleri sağlamak, bu da ilk sistemlerin 2024 yılında gelmesi gerektiği anlamına geliyor” dedi. Satın alma Estonya Savunma Yatırım Merkezi tarafından yürütülecek.

IRIS-T Hava Savunma Sistemi
IRIS-T Hava Savunma Sistemi

Orta menzilli hava savunma sistemleri, muharebe sahasında büyük bir avantaj oluşturuyor ve 40 kilometre menzil ile 10 kilometre irtifaya kadar hava hedeflerini imha edebiliyor. Uzun menzilli hava savunma sistemleri kadar komplike yapıda olmayan orta menzilli hava savunma sistemleri, genellikle savaş uçağı ve helikopter gibi hava soluyan hedeflere etki gösteriyorlar.

IRIS-T SLM Hava Savunma Sistemi

SavunmaSanayiST.com tarafından derlenen bilgilere göre; Alman DIEHL tarafından üretilen IRIS-T SLM hava savunma sistemi, IRIS-T havadan havaya füzesinin yerden atılacak şekilde büyütülmüş ve modifiye edilmiş hali. Daha büyük bir roket motoruna sahip olan IRIS-T SLM, 40 kilometre menzilde ve 20 km irtifadaki hedeflere karşı etkili olabilmekte.

IRIS-T SLM hava savunma sisteminin füzeleri aktif radar arayıcı başlığa ve ara safha veribağı güdümüne sahipler ve 250km menzilli çok fonksiyonlu TRML-4D AESA radarı tarafından güdümlendiriliyorlar.

IRIS-T Hava Savunma Sistemi
IRIS-T Hava Savunma Sistemi

Ukrayna’nın elindeki diğer hava savunma sistemlerine kıyasla karşı tedbirlere daha dayanıklı olan IRIS-T SLM, büyük kalibreli roketler ile güdümlü mühimmatlara karşı da savunma yapabilmesiyle diğer sistemlere göre büyük bir kabiliyet artışı sağlıyor.

Şimdiye kadar yok edilen Buk M1 hava savunma sistemlerinin görevlerini alacağı tahmin ediliyor. Yüksek irtifada görev yapan Rus uçakları için önceki sistemlere göre daha büyük tehdit olacak. Aktif radar ve veribağı güdümlü olmaları sayesinde Rus uçaklarının hedef alındıklarını fark etmemelerini sağlayacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Reuters

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu