Roketsan’dan MDK müjdesi: Obüslere hassas vuruş yeteneği

Roketsan-ATMACA-Banner

Milli imkanlarla Roketsan tarafından geliştirilen Mesafece Düzeltme Kiti (MDK)’nde önemli aşama kaydedildi. 155mm’lik obüsler, hassas vuruş yeteneği kazanıyor.

Roketsan, geliştirme faaliyetlerini sürdürdüğü Mesafece Düzeltme Kiti’ni kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın kullanımına sunulacak MDK; FIRTINA Obüsü gibi platformların kullanmış olduğu mühimmatlara güdüm yeteneği sağlayarak, daha hassas vuruş imkanı sağlayacak.

STM Banner

Son olarak proje kapsamında sistem kalifikasyon testleri başarıyla tamamlandı. Testler kapsamında T-155 FIRTINA Kundağı Motorlu Obüsü ile yapılan atışlarda, hedefler 50 metrenin altında sapmayla vuruldu. MDK, elektronik aldatma ve karıştırma ile elektronik harp yöntemlerine duyarsız olmasıyla öne çıkıyor. MDK’nın, güdümsüz mühimmata göre 5 kat daha fazla etkinliğe sahip olduğu bildirildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri, kullanım kolaylığı gibi farklı avantajlarından ötürü top sistemlerini hem yurt içi hem de yurtdışı harekatlarda çok aktif olarak kullanıyor. Halihazırda topçu obüsleri, Türk Kara Kuvvetleri’nin ana ateş destek vasıtası konumunda yer alıyor. Top mermisine güdüm yeteneği sağlayacak olan birtakım güdüm kitleri, yurtdışı pazarda daha önce tasarlanmış fakat Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından daha önce böyle bir ürün tedarik edilmemişti.

Roketsan, MDK’yı SSB ile imzaladığı geliştirme ve seri üretim sözleşmesi kapsamında geliştirdi. MDK; güdümsüz bir top mermisini, güdümlü hale sadece farklı bir tapa kullanarak çeviriyor. Öte yandan MDK, 105mm’lik BORAN obüsünde de kullanılabilecek.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu