Roketsan Mesafece Düzeltme Kiti’ni kullanıma sunuyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Roketsan, Mesafece Düzeltme Kiti (MDK)’ni Türk Kara Kuvvetleri’nin hizmetine sunmaya hazırlanıyor. Topçu mühimmatına yönelik bir güdüm kiti olan MGK, daha hassas vuruş yeteneği sağlayacak. 

Roketsan, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan proje kapsamında geliştirme faaliyetlerine başladığı Mesafece Düzeltme Kiti’ni kullanıma sunmaya hazırlanıyor. Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın kullanımına sunulacak MDK; FIRTINA Obüsü gibi platformların kullanmış olduğu mühimmatlara güdüm yeteneği sağlayarak, daha hassas vuruş imkanı sağlayacak.

STM Banner

Mesafece Düzeltme Kiti (MDK)

Mesafece Düzeltme Kiti, adından da anlaşılacağı üzere menzilce düzeltme sağlayan bir güdüm kiti. Tapa şeklinde olan bu ürün, envanterdeki 155 milimetrelik top mermisine monte ediliyor. Böylelikle bir güdüm aparatı olarak kullanılan MDK, söz konusu mühimmatın hedefe daha yakın bir alana düşmesini sağlıyor yani isabet oranını arttırıyor. MDK ile birlikte obüs gibi platformlar, 50 metrelik dairesel sapma değerinden daha da az olacak şekilde hassas vuruş imkanına kavuşacaklar.

Mesafece Düzeltme Kiti ile elde edilen daha hassas vuruş yeteneği sayesinde T-155 FIRTINA Kundağı Motorlu Obüs platformları, yerleşim bölgelerine yakın sahalarda angajman gerçekleştirebilme yeteneğine sahip olacaklar.

Mesafece Düzeltme Kiti

Türk Silahlı Kuvvetleri, kullanım kolaylığı gibi farklı avantajlarından ötürü top sistemlerini hem yurt içi hem de yurtdışı harekatlarda çok aktif olarak kullanıyorlar. Halihazırda topçu obüsleri, Türk Kara Kuvvetleri’nin ana ateş destek vasıtası konumunda yer alıyor. Top mermisine güdüm yeteneği sağlayacak olan birtakım güdüm kitleri, yurtdışı pazarda daha önce tasarlanmış fakat K.K.K.lığı tarafından daha önce böyle bir ürün tedarik edilmemişti.

Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına binaen Roketsan, yerli kaynaklarla mesafece güdüm kiti tasarlanması ve üretilmesi için SSB ile geliştirme ve seri üretim sözleşmesi imzaladı. MDK; güdümsüz bir top mermisini, güdümlü hale sadece farklı bir tapa kullanarak çeviriyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: savunmasanayist.com/deniz-platformu-salvo-cirit-atisi/


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu