Leopard 2A4, M60T ve M60A3’lere TİYK Modernizasyonu

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan Leopard 2A4, M60T ve M60A3 Ana Muharebe Tankları, TİYK Projesi kapsamında modernize edilecekler.

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan ana muharebe tankları, kapsamlı bir modernizasyondan geçiyorlar. Bu kapsamda tanklar, kapsamlı bir elektronik yenilemeden geçecekler.

STM Banner

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan Tanklara İlave Yetenek Kazandırılması (TİYK) Programı kapsamında; Leopard 2A4, M60T ve M60A3 tankları, kapsamlı bir şekilde modernize edilecekler. Bu modernizasyonlar, FIRAT Projesi’ne nazaran çok daha kapsamlı yapıda olacak ve elektronik sistemleri de içerecek.

TİYK-M60T

Bu doğrultuda; TİYK-M60T Projesi’nin sözleşmesi imzaladı ve halihazırda devam ediyor. TİYK-M60T Projesi kapsamında mevcut M60TM Tanklarına; Atış Kontrol Sistemi, Aktif Koruma Sistemi, Modüler Zırh Koruması, Uzaktan Komutalı Silah Sistemi, Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi, Tank Sürücü Görüş Sistemi, Yardımcı Güç Grubu, Tank Komuta Kontrol Bilgi Sistemi, Tank Lazer Uyarı Sistemi, Yangın Söndürme ve İnfilak Bastırma Sistemi, Koruma Astarı, Yaşam Destek Sistemi ve TEPES entegrasyonu gerçekleştirilecek.

FIRAT-M60T

Yukarıda sayılan unsurlardan bazıları, FIRAT-M60T Programı kapsamında zaten halihazırda entegre edilmiş durumda.

TİYK-LEO2A4

Öte yandan Türk Kara Kuvvetleri’nin modern tankları olarak nitelendirilen Leopard 2A4 tankları da kapsamlı bir modernizasyona giriyor. Bu modernizasyon projesine, daha önce TİYK-LEO 2A4: Leopard 2A4 Modernizasyonu” adlı yazımızda değinmiştik. Sözleşmesi imzalanma aşamasında bulunan TİYK-LEO2A4 Projesi ile mevcut tanklar kapsamlı bir zırh ve elektronik modernizasyondan geçecekler. Zırh çözümü olarak, Roketsan tarafından geliştirilen ve halihazırda 40 adet Leopard 2A4 tankına entegre edilen T1 Zırh Sistemi kullanılacak.

Modernizasyon faaliyeti sonucunda Leopard 2A4 Tankları, Leopard 2A4NG’ye benzer bir yapıya bürünecekler. SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; tanklara, ALTAY Ana Muharebe Tankı’nın taretinin entegre edilmesi gibi bir durum ise söz konusu değil.

Leopard-2A4-3

TİYK-M60T’den farklı olarak Leopard 2A4 tanklarına, TEPES elektronik gözetleme sistemi entegrasyonu gerçekleştirilmeyecek.

TİYK-M60A3

Yine TİYK Programı kapsamında, M60A3 tankları da kapsamlı bir modernizasyondan geçecekler. Sözleşmesi imza halinde olan TİYK-M60A3 Projesi kapsamında, M60A3 Tankları da yeni nesil sistemlerle teçhiz edilecekler. Yine TİYK-M60T’den farklı olarak M60A3’lerde de TEPES Sistemi bulunmayacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com özel haberidir.

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu