Roketsan’ın İhracatında Rekor Artış

Roketsan-ATMACA-Banner

Roketsan Genel Müdürü Murat İKİNCİ, 2021 yılında ihracatta %100’ün üzerinde artış sağladıklarını açıkladı. İKİNCİ, cironun %50’sini ihracattan elde etme hedefleri olduğunu vurguladı.

SavunmaSanayiST.com’a özel açıklamalarda Genel Müdürü Murat İKİNCİ, ihracatta rekor artış kaydettiklerini açıkladı. İKİNCİ tarafından yapılan açıklamada, “Roketsan’da 2021 yılı, ihracat açısından çok önemli. 2021 yılında ihracatımızda, %100’ün üzerinde bir artış sağladık. Biz, 2025 yılına kadar ciromuzun %50’sini ihracat gelirlerinden elde etmek istiyoruz. Bu sene de %30 gibi bir orana eriştik. Şu anda Roketsan’ın gelirinin %30’u ihracattan. İki kattan daha fazla büyüme sağladık.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre Roketsan, 2021 yılı içerisinde 100 milyon ABD Doları’ndan da fazla ihracat gerçekleştirdi. Roketsan’ın,  2021 yılı içerisinde en fazla ihracat gerçekleştirilen Türk savunma sanayii şirketi – ihracatını açıklayan şirketler arasında – olduğu tahmin ediliyor. Ayrıca şirket, ihracat gerçekleştirdiği ülkeler bakımından da önemli başarılar elde etti.

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre Roketsan’ın sön dönemdeki ‘bazı’ ihracat başarıları şu şekilde:

TRG-300

  • Bangladeş’e TRG-300 ve TRG-230 Topçu Füzeleri ile TEBER Güdüm Kiti İhracatı,
  • Asya ve Avrupa bölgelerindeki iki ülkeye UMTAS ve OMTAS Tanksavar Füzeleri ihracatı,
  • Adı açıklanmayan bir ülkeye Taktik Füze Platformu (KMC) ihracatı.

Ayrıca yine Roketsan üretimi SİHA mühimmatları MAM-L ve MAM-C de birçok ülke tarafından aktif olarak kullanılıyor. Roketsan, şu ana kadar yüzlerce adet MAM-L ve MAM-C mühimmatının üretimini gerçekleştirdi. Şirketin 2021 yılı içerisinde açıklanmayan birçok ihracat başarısı elde ettiği tahmin ediliyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Roketsan OMTAS, UMTAS ve KMC’den İhracat Müjdesi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu