GÜLERYÜZ: “KARGU’yu Güney Amerika’ya İhraç Ettik”

Roketsan-ATMACA-Banner

STM Genel Müdürü Özgür GÜLERYÜZ, KARGU Vurucu İHA’nın yeni bir ülkeye ihraç edildiğini ve ALPAGU’nun üst farklı versiyonlarının geliştirildiğini açıkladı.

Antalya Diplomasi Forumu’na katılan STM Genel Müdürü Özgür GÜLERYÜZ, SavunmaSanayiST.com Genel Yayın Yönetmeni Anıl ŞAHİN’in sorularını yanıtladı. GÜLERYÜZ, KARGU’nun yeni bir ülkeye ihraç edildiğini ve ALPAGU’nun ise daha büyük versiyonlarının geliştirildiğini açıkladı.

STM Banner

Özgür GÜLERYÜZ tarafından yapılan açıklamada, “ALPAGU’nun atışlı vs. bütün testleri tamamlandı. Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine çok kısa sürede girecek. Hem ALPAGU’nun iyileştirme hem de daha büyük versiyonlarının geliştirme faaliyetlerine çok hızlı şekilde başladık. İlk etapta ALPAGU’nun Tek-Er tarafından kullanılmasına odaklanmıştık ancak şu anda kara ve deniz platformlarında kullanılabilmesine yönelik çalışmalar hızlandırılmış durumda. Daha uzun menzilli Kamikaze / Dolanan Mühimmat çalışmalarımız da var.

a ika alpagu

Deniz platformları alanındaki projelerimizde herhangi bir aksama yok. TCG İSTANBUL Firkateyni’nin inşası takvime uygun olarak gidiyor. Türk Tipi Hücumbot’ta şu anda dizayn fazındayız. Bir sonraki aşama, bunun prototiplendirilmesi. Ondan sonra da seri üretime geçmeyi hedefliyoruz.

Mini Denizaltı üzerinde 10-15 senedir çalışıyoruz. Bir denizaltı yapmak, bilindiği üzere kolay değil. Üretime başladık başlayacağız diyebilirim. Yurt dışında belli ülkelere de teklif ettik.

KARGU Bir Ülkeye Daha İhraç Edildi

İhracatta en temel kaynağımız, deniz platformları. 2021’de Pakistan Agosta 90B Sınıfı Denizaltı Modernizasyonu’nda üçüncü gemi için sözleşme imzaladık. Yine Ukrayna Korvet’i bizim için önemliydi. KARGU’ların ise birden fazla ülkeye ihracatını gerçekleştirdik.

KARGU-Vurucu-İHA

KARGU’yu Güney Amerika’daki bir ülkeye ihraç etme başarısı gösterdik. KARGU’da genel eğilim, ‘bir miktar alalım, kullanalım ve ondan sonra yüklü sipariş verelim’ şeklinde. Şu anda da birçok ülkeyle temaslarımız devam ediyor. Sahada oldukça beğenilen bir platform.” ifadelerine yer verildi.

KARGU Vurucu İHA

Kabiliyetler | Yetkinlikler

  • Gündüz ve gece etkin operasyon
  • Hassas vuruş kabiliyeti
  • Düşük radar kesit alanı
  • Farklı mühimmat seçenekleri
  • Hareketli hedeflerin tespit ve takibi
  • Yüksek performanslı, otonom seyrüsefer ve uçuş kontrol algoritmaları
  • Tek er tarafından kullanılabilme
  • Görevi terk veya kendini imha kabiliyetleri
  • Elektronik yaklaşma tapası
  • Görüntü işleme tabanlı atış kontrol sistemi

KARGU

Teknik Özellikler

Menzil:< 5/10 km
Görev Süresi: < 30 dakika
Harp Başlığı: < 1,3 kg
Tahrik Sistemi: Elektrikli
Kalkış/Fırlatma:Dikey İniş Kalkış (VTOL)

ÖNERİLEN İÇERİK: STM’den Güney Amerika çıkarması


Kaynak: SavunmaSanayiST.com Özel Haberidir.

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu