Rolls-Royce TF-X projesinden çekildi mi?

Roketsan-ATMACA-Banner

İngiliz merkezli “Financial Times” sitesi; İngiliz Rolls-Royce firmasının, Türkiye’nin milli 5’inci nesil savaş uçağı TF-X’i geliştirmek için başlatmış olduğu “Milli Muharip Uçak (MMU)” projesinden çekildiğini öne süren bir haber paylaştı. Habere göre; Milli Muharip Uçak projesi kapsamında üretilecek TF-X savaş uçağının motoru için Kale Grup ile ortak çalışan Rolls-Royce’un, Türkiye’nin fikri mülkiyet paylaşım isteği ve BMC Power’ın projeye katılımı sebebiyle projeyle ilgili faaliyetlerine son verdiği belirtiliyor. Şirketin CEO’su Warren East; Financial Times’a yaptığı açıklamada, “Türk hükümeti Rolls-Royce ile çalışmak istemiyorsa, başka bir çözüm bulmak istiyorlarsa bu onlara kalmış. Bunun hakkında daha fazla bir şey yapmaya hazır değiliz. Ancak bu konuda yeni bir karar, uzun zaman alır” dedi.

STM Banner

Türkiye’nin 5’inci Nesil Savaş Uçağı programına, İngiliz firmalarının katılımı için oldukça istekli olan Theresa May başbakanlığındaki İngiltere hükümetinin tutumuna karşılık Rolls-Royce’un bu tutumu, İngiliz savunma forumlarında oldukça tuhaf karşılanırken, Milli Muharip Uçak projesinde diğer bir yabancı iş birliği firması olan İngiltere merkezli BAE System ile TUSAŞ arasındaki iş birliği faaliyetleri, başarılı şekilde devam etmekte. BAE System, projenin ana yüklenicisi olan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş’ye, şirket tesislerinde yaklaşık 80 mühendisi ile dizayn çalışmalarına katkı sağlamakta.

Buna ek olarak TF-X’in motor projesinde, ara çözüm olarak seçilen F110 motorunun üreticisi General Electric (GE ) ile çalışılması söz konusu olabilir. Milli Muharip Uçak projesi kapsamında geliştirilecek olan 5’inci nesil savaş uçağının, 2023 yılında hangardan çıkması, 2029 yılında ilk uçuşunu yapması ve 2030’lu yıllarda Türk Hava Kuvvetleri envanterine girmesi planlanıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu