Romanya SİHA Üretimi İçin MoU İmzaladı

Roketsan-ATMACA-Banner

Romanya merkezli havacılık şirketi Aerostar, İngiltere merkezli U-TacS şirketi ile silahlı insansız hava aracı (SİHA) üretimi üzerine bir mutabakat zaptı (MoU) imzaladı.

Edinilen bilgiye göre; söz konusu mutabakat, Romanya Ordusu’nun insansız hava aracı ihalesi kapsamında iş birliği gerçekleştirmek üzere imzalandı. İmza töreninden paylaşılan fotoğraflarda, Watchkeeper X tipi insansız hava aracının silahlı versiyonu görüntülendi.

STM Banner

İngiliz Ordusu’na Watchkeeper tipi taktik insansız hava aracı tedarik etmek üzere 2005 yılında kurulan U-TacS şirketi, İsrail merkezli Elbit Systems ile Fransa merkezli Thales şirketlerinin iştiraki konumunda bulunuyor. U-TacS şirketinin, Watchkeeper X tipi İHA’ların üretimi için İngiltere’de bir üretim merkezi bulunuyor.

U-TacS, Romanya Ordusu’nun İHA ihalesinin kazanılması durumunda Watchkeeper X’i Romanya’da üretmeyi taahhüt ediyor. Ancak bu modelde dahi İHA’ların birçok parçası, U-TacS tarafından sağlanacak ve Aerostar tarafından İHA’ların montajları gerçekleştirilecek.

Watchkeeper-X-2

Watchkeeper X, 2015 yılında Thales tarafından piyasaya sürüldü ve kamera, radar, elektronik gözetleme ile efektörlerin kullanımı için platformun altında çift faydalı yük istasyonu bulunuyor.

Azami 95 knots hıza sahip olan Watchkeeper X; 140 kilometre kontrol menziline, 16+ saat havada kalış süresine ve gece/gündüz harekat yeteneğine sahip.

“AB ve NATO Üyesi Olmalı” Kriteri Kaldırıldı

Geçtiğimi haftalarda Romanya ve Polonya ile ilgili bir açıklama yapan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Polonya ve Romanya, savunma sanayi ürünleri satın alımında “AB ve NATO üyesi” olmalı kriteri koymuştu. Biz de bunun “AB veya NATO üyesi” olmasını talep ettik. Şimdi her iki ülke de kriterlerini değiştirdi. Romanya’ya satacağız diye bir şey yok fakat bu şartı kaldırdılar.” ifadelerinde bulunmuştu.

ÖNERİLEN İÇERİK: https://www.savunmasanayist.com/tcg-anadolu-mius-bayraktar-tb3/

TCG ANADOLU’ya MİUS ve Bayraktar TB3 Entegrasyonu


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu