Fransız Üretimi Lazer Silahı Gemi Testlerine Hazırlanıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Fransa, daha önce kara testlerini başarıyla tamamladığı Helma-P lazer silah sistemini gelecek sene içerisinde gemide test etmeye başlayacak.

Fransız Donanması tarafından yapılan açıklamada Fransız savunma şirketleri Compagnie Industrielle des Lasers (CILAS) ve ArianeGroup tarafından geliştirilen, Fransız Savunma İnovasyon Ajansı (AID) ve Fransız Silahlanma Ajansı (DGA) tarafından fonlanan Helma-P (High Energy Laser for Multiple Applications – Power) isimli anti-drone lazer silah sisteminin 2022 yılında Fransız Donanmasına bağlı gemilerde test edilmeye başlanacağı açıklandı.

STM Banner

Helma-P’nin karadaki testleri Ekim 2020’de icra edilmişti. Fransız yetkililer aktarılan bilgilere göre sistem 1 kilometre uzaklıktaki uçan hedefleri (2 Kw’lik güçle) etkisiz hale getirebiliyor. Saate 50 km hızla uçan her türlü drone’u tüm hava koşullarında takip edip imha edebiliyor.

Sistemin geliştirilmesi ise yaklaşık olarak iki yıl sürdü. 2017 yılında başlayan geliştirme faaliyetleri 2019 yılında sona erdi ve sistem 2020 yılında test edildi. Şirket yetkilileri kara testlerinde yüksek başarı sağlandığını ve amaçlarının sistemi 2024 yılında Paris’te düzenlenecek olan Olimpiyat Oyunları’na kadar hazır hale getirmek olduğunu belirtiyor.

 

Sistemin kara ve deniz araçlarına entegre edilmesi de planlanıyor. Nitekim Fransız Savunma Bakanı Florence Parly, geçtiğimiz aylarda yaptığı bir açıklamada sistem testlerini bizzat takip ettiğini ve oldukça etkilendiğini kaydetmişti. Fransa, sistemi gelecek yıllarda FREMM firkateynlerine de entegre etmeyi planlıyor.

Helma-P Lazer Silahı/Fransa
Helma-P Lazer Silahı/Fransa

Helma-P aynı zamanda Avrupa’nın “ilk drone düşüren lazer sistemi” olarak da adlandırılıyor. ABD, Rusya, BAE İsrail, Japonya ve Türkiye gibi pek çok ülke lazer sistemlerine ağırlık veriyor. Lazer sistemlerinin geleneksel savunma sistemlerine kıyasla pek çok avantajı bulunuyor. Bu özellikler arasında ucuz, etkili ve oldukça hızlı olmaları yer alıyor.

ÖNERİLEN İÇERİKTSK’da Lazer Silahı Devri


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu