Romanya’dan Fransız Naval Group’a uyarı

Roketsan-ATMACA-Banner

Romanya Savunma Bakanlığı, Fransız askeri gemi üreticisi Naval Group’a bir ihtar çekti. İhtarın sebebi ise Gowind Sınıfı Korvet tedarikinin askıda kalması.

Defense Romania tarafından 14 Haziran 2023 tarihinde yayınlanan bilgilere göre, Romanya, Fransız şirkete güçlü bir ültimatom verdi. Fransız ekibinin korvet sözleşmesini derhal imzalaması ya da ihaleden elenmesi bekleniyor.

Aktarılan bilgilere göre; Romanya Savunma Bakanlığı (MApN), askıda olan korvet sözleşmesini ele aldı. Bakan Angel Tîlvăr, tanınmış bir Fransız denizcilik şirketi olan Naval Group’tan hafta sonundan önce bir yanıt beklediklerini ifade etti.

Bu yıl, Romanya Milli Savunma Bakanlığı’nın korvet programı sözleşmesini Fransa’dan Naval Group ve Romanya’daki Köstence Tersanesi’nden oluşan bir iş ortaklığına vermesinin üzerinden dört yıl geçti.

Orijinal anlaşma uyarınca ortaklık, Romanya Deniz Kuvvetleri için dört adet Gowind 2500 sınıfı korvet inşa etmekle görevlendirilmişti. Ancak, Fransız yetkililer tarafından da teyit edildiği üzere, Naval Group ile Köstence Tersanesi arasındaki mali anlaşmazlıklar nedeniyle projedeki ilerlemeler oldukça gecikti.

Gowind 2500 Sınıfı Korvet
Gowind 2500 Sınıfı Korvet

Üç gün içerisinde yanıt gelmezse Damen ile görüşmelere başlanacak

Devam eden gecikmeler karşısında Romanya Savunma Bakanı Angel Tîlvăr, sert bir uyarıda bulundu: Fransız tarafının önümüzdeki üç gün içinde sözleşmeyi imzalamaması halinde MApN, ikinci sıradaki Hollandalı Damen ile görüşmelere başlayacak.

Tîlvăr’a parlamento oturumlarının ardından korvet sözleşmesinin durumu soruldu. Fransız ekibin anlaşmayı imzalamak için hafta sonuna kadar süresi olduğunu, aksi takdirde bir sonraki adayla görüşmelere başlanacağını belirtti.

Fransız ekibinin sözleşmeyi imzalayacağına inanıp inanmadığının sorulması üzerine, “Fransız ekibi adına spekülasyon yapamam; Romanya’daki yasal sorumluluklarımızın farkındayız” dedi. Sözlerini şöyle tamamladı: “Bu, iyi ya da kötü, yakında çözüme kavuşabilecek bir 2019 sözleşmesi.”

Romanya’nın kısa bir süre önce Naval Group’tan Scorpene tipi denizaltılar almaya karar vermesi dikkat çekici bir husus. Bu arada, sıradaki Hollandalı Damen şirketi, Amerikan silahlarıyla donatılmış Sigma 10514 korvetlerini önerirken, İtalyan Fincantieri firması üçüncü sırada yer alıyor.

Scorpene

Hollandalı şirket geçtiğimiz yıl ilgisini bir kez daha teyit etmiş ve Karadeniz’de tırmanan Rus çatışmasının ortasında korvetleri Romanya’daki Galați ve Mangalia tersanelerinde eşzamanlı olarak inşa ederek gecikmeyi telafi edebileceğini garanti etmişti. Damen’in Galați Tersanesi, 13 küresel deniz kuvveti için 30’dan fazla askeri gemi inşa ederek kendini kanıtlamış bir geçmişe sahip.

Korvetler hakkında

Naval Group tarafından entegre edilen önemli bir özellik olan stealth özellikleri, geminin operasyonel yeteneklerini geliştirmektedir. Ayrıca Gowind 2500, görevlerine çok yönlülük kazandıran bir helikopter ve insansız hava aracı barındırabilmektedir.

Gemi; ana silah, toplar, karadan havaya füzeler, gemisavar füze rampaları ve torpido rampaları dahil olmak üzere kapsamlı bir silah setiyle donatılmıştır. Elektronik tehditlerle başa çıkmak için Vigile 200 Tactical R-ESM, Altesse Naval C-ESM ve Sylena MK2 dekoy fırlatıcı gibi sistemler kullanmaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Navy Recognation, Defence Romania

TUALCOM Gif Baner   Sarsılmaz
Başa dön tuşu