ABD’den Hindistan’a 3 milyar dolara 31 adet İHA

Roketsan-ATMACA-Banner

Hindistan Savunma Tedarik Konseyi (DAC), Başbakan Narendra Modi’nin 21 Haziran’da ziyaret edeceği ABD’den 3 milyar dolar değerindeki 31 insansız hava aracının (İHA) alınmasına onay verdi.

Hindustan Times’ın haberine göre, Hindistan Savunma Bakanı Rajnath Singh başkanlığındaki Savunma Tedarik Konseyi, ülkenin deniz ve kara savunmasını güçlendirmek için tedarik edilecek 15 “MQ-9B SeaGuardian” ve 16 “MQ-9B SkyGuardian” insansız hava aracı alımı kararını onayladı.

STM Banner

Onay kararının, Modi’nin ABD ziyaretinden önce alınması dikkati çekti. Modi’nin ABD Başkanı Joe Biden ile yapacağı görüşmede tarafların Hindistan’da ortak jet motoru üretimini ve İHA alımını kapsayan anlaşmayı resmi olarak açıklaması bekleniyor.

Alımına onay verilen 31 İHA’nın maliyetinin 3 milyar doları aşacağı kaydedildi.

Üretimin Hindistan’da yapılması önerisi

İlk sevkiyatın 10 adetle sınırlandırılması öngörülürken teslimatın tarihi ise henüz bilinmiyor. Sonraki aşamada da dronlarda kullanılacak füze ve bombalar sevk edilecek.

MQ-9B Predator SİHA/Avustralya
MQ-9B

Modi hükümeti, tüm İHA’ları ve mühimmatı ABD’den direkt satın almak yerine araçlarda kullanılacak mühimmatın Hindistan’da üretilmesini teklif edecek.

İsimlerinin açıklanmasını istemeyen kaynaklar, insansız hava araçlarının hepsinin ABD’de üretilmeyebileceğini söyledi.

ABD, SİHA’ları 100 milyon dolara sabitledi

Hindistan tarafından ABD’den tedarik edilecek İHA’ların tanesi, yaklaşık 100 milyon dolara denk geliyor. ABD, geçtiğimiz günlerde de Hollanda’ya 4 MQ-9 Blok 5 SİHA satışını içeren 611 milyon dolarlık bir anlaşmayı onaylamıştı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, AA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu