Romanya’dan TB2’nin ardından Watchkeeper X tedariki

Roketsan-ATMACA-Banner

Kısa süre önce Türkiye’den Bayraktar TB2 SİHA tedarikini onaylayan Romanya, İsrail’den de Watchkeeper X İHA tedarik etmeye hazırlanıyor.

Romanya, kısa süre önce satın aldığı Bayraktar TB2’lerin ardından, İsrail’in Elbit Systems firmasından 180 milyon dolar değerinde üç adet Watchkeeper X İnsansız Hava Aracı (İHA) tedarik etmeyi planlıyor.

STM Banner

Elbit Systems, Paris Air Show sırasında Romanya’yı Watchkeeper X sisteminin en son müşterisi olarak duyurdu. Sözleşme, Aralık ayında tamamlanan bir çerçeve anlaşmanın parçası olarak imzalandı ve Elbit’in 2025 yılına kadar 3 adet Watchkeeper X’i Romanya’ya teslim etmesini kapsıyor. Öte yandan, 3 adetlik ilk teslimatın ardından 4 adet İHA’nın daha tedarik ihtimali müzakere edilecek.

Teslim edilecek İHA’lar; Spectro XR Elektro-Optik Kamera faydalı yükünün yanı sıra, yeni iletişim ve radar sistemleri de dahil olmak üzere ek yetenekler entegre edilmiş Watchkeeper X’in yükseltilmiş bir versiyonu olacak.

Watchkeeper-2

Defense News’e konuşan Elbit UAS Pazarlama ve İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Amir Bettesh, çerçeve anlaşmasının bir parçası olarak Watchkeeper’ların üretiminin bir kısmının Romanya’da gerçekleştirileceğini ve yerel alt yüklenicileri de kapsayacağını açıkladı.

Bettesh, “Bu fırsatı, sistemlerimizi diğer NATO ülkelerine, özellikle de bu büyüklükteki insansız hava araçlarına yönelik talepte önemli bir artış gördüğümüz Avrupa’ya satmak için bir kapı olarak görüyoruz” dedi.

Watchkeeper X, istihbarat ve keşif görevlerini yerine getirmek için kullanılabilen bir insansız hava aracıdır. Elbit ve Thales UK ortak girişimi tarafından üretilen ve İsrail Hermes serisine dayanan bir İngiliz Ordusu modelinin, İngiltere’ye ihraç edilen versiyonudur.

Birleşik Krallık’taki Watchkeeper X sorunu

Birleşik Krallık Watchkeeper X programıyla ilgili bir dizi sorunla karşılaştı ve hükümet yetkilileri 2020 yılında 45 kişilik insansız hava aracı filosundan sadece 13’ünün uçtuğuna işaret etti. Bundan önce, 2017 ve 2018 yılları arasında, üç tanesi ülkenin farklı bölgelerinde düştü.

Bu sorunlar sorulduğunda Elbit yöneticisi bunları insansız hava aracı kullanan ülkelerin çoğunun karşılaştığı “ortak zorluklar” olarak nitelendirdi.

Bayraktar TB2 SİHA/Kırgızistan/ASELSAN CATS EO/IR
Bayraktar TB2 SİHA/Kırgızistan/ASELSAN CATS EO/IR

Bayraktar TB2 ve Romanya

Birkaç hafta önce Romanya, Türkiye’ye Bayraktar TB2 SİHA siparişi vermişti. Yaklaşık 321 milyon dolar değerindeki sözleşme, 3 sistem Bayraktar TB2 tedarikini kapsıyor. Her bir sistemde, genellikle 3 adet hava aracı bulunuyor. Özetle 3 sistem, toplamda 9 adet Bayraktar TB2’ye tekabül ediyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu