İngiliz Watchkeeper İHA’sı Akdeniz’e Düştü

Roketsan-ATMACA-Banner

İngiliz Ordusu’na ait Watchkeeper İnsansız Hava Aracı (İHA), Doğu Akdeniz’e düştü. İHA’nın, Akrotiri Hava Üssü’nde konuşlu bulunduğu öğrenildi.

Fransız Thales ile İsrailli Elbit Systems şirketleri tarafından geliştirilen İngiliz Watchkeeper tipi insansız hava aracı, Güney Kıbrısta’taki İngiliz Hava Üssü Akrotiri’den kalkışından bir süre sonra Akdeniz’e çakıldı. Rutin görev uçuşunda olduğu bilinen İHA’nın, teknik arıza sebebiyle düştüğü üzerinde duruluyor.

STM Banner

İngiliz basınına göre Watchkeeper İHA, projenin başlangıcından beri çeşitli sorunlarla boğuşuyor. Bu, şu ana kadar düşen 7’nci Watchkeeper İHA oldu. Daha önce de yine Akrotiri Üssü’nde konuşlu bulunan bir Watchkeeper, yer kontrol istasyonuyla bağlantısının kopması sonucu kırım geçirmiş ve kullanılamaz duruma gelmişti.

Gece ve gündüz koşullarında görüntü edinimini sağlayan bir elektro-optik sisteme sahip olan Watchkeeper İHA, ayrıca özellikle deniz hedeflerinin tespiti amacıyla sentetik açıklıklı radarla teçhiz edilebiliyor.

Watchkeeper-2

Tahmini birim maliyeti 30 milyon Sterlin olan İHA, kullanıma alındığı 2014 yılından beri çeşitli kronik sıkıntılarla boğuşuyor. Şu ana kadar düşen 7 adet Watchkeeper’ın  bazılarının düşüş sebepleri arasında, kötü hava koşulları ve aviyonik sistemlerinde meydana gelen arızalar bulunuyor.

İsrail üretimi Hermes 450 İHA üzerinden geliştirilen Watchkeeper’ın, Hermes 450’ye zıt bir şekilde bu denli kötü performans sergilemesi tuhaf bir durum olarak öne çıkıyor. Yaklaşık 800 milyon Sterlin bütçe ayrılan Watchkeeper programının bütçesinin, yaşanan sorunlar sebebiyle 1.5 milyar Sterline kadar yükseltildiği biliniyor.

Watchkeeper İHA’nın Özellikleri

Yaklaşık 14 saat boyunca havada kalabilen Watchkeeper; 150 kilometre kontrol menziline, 16.000ft servis irtifasına, 150kg faydalı yük kapasitesine ve 77knots seyir hızına sahip. 6.5 metre uzunluğundaki İHA’nın kanat açıklığı ise 10.9 metre.

ÖNERİLEN İÇERİK: Bayraktar AKINCI TİHA’dan KGK Atışı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Dailymail

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu