Romanya’ya Güney Kore’den Chiron MANPADS: 100 milyon dolar

Roketsan-ATMACA-Banner

Romanya, Güney Kore’den KP-SAM Chiron MANPADS (Omuzdan Atılan Hava Savunma Füzesi) tedarik edecek. Chiron MANPADS tedarikinin bütçesi ise 100 milyon dolar.

Esasında Romanya’nın MANPADS ihalesinde, yalnızca MBDA Fransa’nın Mistral MANPAD sistemi kalmıştı. Ancak Romanya Savunma Bakanlığı, MBDA’in teklifinin ihaledeki şartlarla uyumsuz olduğu gerekçesiyle ihaleyi iptal etmişti. Akabinde ise Romanya Savunma Bakanlığı, KP-SAM Chiron MANPADS tedariki için Güney Kore ile devletten devlete (G2G) anlaşma imzaladı.

STM Banner

Yaklaşık değeri 100 milyon dolar olan anlaşma kapsamında Romanya, Güney Koreli LIG Nex1 şirketinden 54 adet KP-SAM Chiron sistemi tedarik edecek. Romanya Savunma Bakanlığı Silahlanma Genel Müdürlüğü Müdürü Korgeneral Teodor Incicaș’e göre; teslimatların, bu yıl içerisinde başlaması planlanıyor.

Romanya, Avrupa’da Kore’den Chiron sistemlerini tedarik eden ilk ülke oldu. Tripod üzerinden atılan Chiron, esasından modern MANPADS’ler kadar kullanım kolaylığı sunmuyor. Azami 7 kilometre menzil ve 3.5 kilometre irtifa limitlerine sahip Chiron MANPADS, Pasif Kızılötesi (IR) arayıcı başlığa sahip. Birçok modern MANPADS ise Aktif IR veyahut Görüntüleyici IR arayıcı başlıkları kullanıyor.

Romanya’nın 2024 yılında son 30 yılın en büyük savunma bütçesine sahip olacağı ve GSYH’sinin %2.5’ini savunmaya ayırmayı hedeflediği biliniyor. Savunma bütçesinin %20’si ise silahlanmaya ayrılacak.

Türkiye’den bir ilk: SUNGUR MANPADS ihracatı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu