Romanya’ya Patriot teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Romanya’ya yönelik ilk Patriot Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS) teslimatı, ABD’li savunma devleri Raytheon ve Lockheed Martin tarafından gerçekleştirildi.

Edinilen bilgiye göre Romanya; 2018 yılında, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Patriot Hava Savunma Füze Sistemi (HSFS) tedariki konusunda anlaşmaya vardı. Bu kapsamda ABD’li Raytheon ve Lockheed Martin firmaları, geçtiğimiz gün Romanya’ya ilk Patriot Hava Savunma Füze Sistemi’ni teslim etti. Bu teslimat ile birlikte Romanya, Karadeniz bölgesinde Patriot Hava Savunma Sistemi’ne sahip ilk ülke oldu.

STM Banner

Romanya Savunma Bakanı Nicolae Ciuca; Karadeniz kıyısındaki Köstence limanı yakınlarındaki Cape Midia askeri üssünde düzenlenen törende, “İlk Patriot sisteminin kurulması, ülkemiz için güçlü bir hava savunma kabiliyeti inşa etmeye yönelik yalnızca ilk adımdır ve bu, NATO’nun doğu kanadında caydırıcılığı ve savunmasını sağlamlaştırmaya önemli ölçüde katkıda bulunacaktır.” açıklamalarında bulundu.

Amerika Birleşik Devletler, kalan üç Patriot sistemini 2022 yılına kadar Romanya Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edecek.

Romanya, Patriot füze sistemlerini satın alan NATO’da yedinci, Karadeniz bölgesinde birinci ve Polonya’dan sonra Doğu Avrupa’da ise ikinci ülke. Patriot sistemi, şu ana kadar Romanya da dahil olmak üzere 17 ülke tarafından tercih edildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu