Rostec direktöründen Türkiye’ye yönelik S-400 ve Su-35 açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

Rus savunma ve teknoloji şirketi Rostec’in uluslararası işbirliği ve bölgesel politika direktörü Viktor Kladov, Rusya’nın S-400 Triumf Hava Savunma Füze Sistemlerini Türkiye’ye sağlama sürecinin, son derece başarılı bir şekilde devam ettiğini söyledi. Defence News’e açıklamalarda bulunan Kladov, “Bu (S-400), Türkiye hükümetinin istediği bir sistem ve bunu ve bunu vermek istiyoruz. Bir Rus gazeteci bana: ‘Amerikalılar F-35’i Türkiye’ye vermezse, Su-35’i sağlayacağınız anlamına mı geliyor?’ diye sordu. Dedim ki: Hayır, ilk başta Türk tarafının bunun (Su-35) için karar vermesi gerekiyor.” ifadelerine yer verdi.

Sukhoi Su-35

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, ABD 2019 Yılı Bütçe Kanunuyla ilgili kanun tasarısını geçtiğimiz haftalarda imzalamıştı. Söz konusu yasa tasarısı; ABD Savunma Bakanlığı tarafından, en geç 1 Kasım 2019 tarihine kadar Türkiye’nin S-400 programına yönelik bir ek rapor hazırlanmasını ve kongreye sunulmasını içermekteydi. Rapora göre, bu tarihe kadar Türkiye’ye F-35 Lightning II teslimatı yapılmayacak. Öte yandan, Türk Hava Kuvvetleri için üretilen 3’üncü ve 4’üncü F-35 jetlerinin test faaliyetleri ise Lockheed Martin tesislerinde devam etmekte.

STM Banner

Konuyla alakalı olaraktan Milli Savunma Bakanı AKAR, “ABD’nin biz size F-35 vermeyiz demesi ne hukuka ne akla uygundur. Orada ortaklık ve Türkiye’nin yatırımları söz konusu. S-400 ile ilgili İmzalar atıldı, tedarik süreci devam ediyor. Bunları almamız bir tercih değil zorunluluk. Rus S-400’leri ile ABD F-35’lerinin kesişmeyeceği bir sistem üzerinde çalışıyoruz.” ifadelerine yer vermişti.

Türkiye’ye S-400 Triumf Hava Savunma Füze Sistemi sevkiyatının yakın zamanda başlaması ve ilk sistemin Kasım 2019’da operasyonel hale gelmesi bekleniyor. Türkiye’ye teslim edilecek S-400 sisteminin radar menzilinin 600, füze menzillerinin ise azami 250km olacağı tahmin edilmekte.


  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu