RPG Ağı nedir?

Roketsan-ÇAKIR-Banner

Kafes Zırh veya RPG Ağı, zırhlı araçları RPG saldırılarına karşı korumak için tasarlanmıştır. Kafes zırhı ve RPG ağını, koruma sağlamak yerine, zırh delme olasılığını azaltan “istatistiksel zırh” olarak kabul edebiliriz.

Kafes zırhlar, ERA gibi RPG’lere karşı koruma sağlamak için kullanılan diğer sistemlere kıyasla nispeten düşük ağırlığı ve maliyeti nedeniyle birçok uygulama için tercih edilir. Bu sert çelik ızgaralar, yaklaşık 20-30 kg / m2 ağırlığında, ağır çelik veya alüminyumdan yapılır.

Kafes zırhı, HEAT tipi mühimmatlara veya omuzdan ateşlenen tanksavar silahlara karşı savunmasız olan hafif araçlara, takılması hızlı ve kolay olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu nedenle, çıtalar hafiftir ve bu tür algılanan tehdide karşı en az ağırlık alanıyla ve aynı zamanda toplam genişlikte sadece küçük bir artışla birlikte iyi bir koruma sağlar.

Bununla birlikte, kafes zırhı kusursuz değildir. Bunun yerine istatistiksel koruma olarak bilinen şeyi sunar; yani, sistem RPG’lere karşı tam bir savunma sunmazken, yüzde 50 ila 70 oranında başarılı olma olasılığını vardır.

Ancak RPG üreticileri bu duruma da çözüm bulmuş görünüyor. İsmini vermek istemeyen bir zırh uzmanı Defence-Update’e “RPG üreticileri bakır astarın/koninin tabanında koruyucu tabakalar uyguluyor, bu nedenle deformasyonun neden olabileceği kısa devreleri önlüyor” dedi.

Nasıl koruma sağlar?

Sistem, RPG’de piezoelektrik prekürsöre kısa devre yaparak, etkili bir jet oluşumunu engelleyerek bakır astara veya sigorta mekanizmasına zarar vererek RPG savaş başlığını keserek çalışır.

Kafes veya RPG Ağı, roketi uzakta patlatmaz. Bu zırhlar roketin sağlıklı jet oluşturmasını veya ateşleme mekanizmasını bozarak doğru bir şekilde patlamasını engellemektedir.

Ülkemizde Roketsan RPG Ağı ve RZK-7 Zırh Kafesi üretmektedir. Maliyetsiz ve basit olan bu sistem hayati bir önem taşımaktadır. RPG küçümsenecek bir silah değildir, aksine oldukça ölümcüldür.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

Meteksan Banner   Tualcom Banner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu