Rus Donanma teşkilatında kapsamlı değişiklik

Roketsan-ATMACA-Banner

Rus Donanması’nın teşkilatında kapsamlı bir değişiklik yaşandı. Tüm filolar ve Hazar Filotilla’sı, doğrudan Deniz Kuvvetleri Karargahı’na bağlandı.

Üst düzey Rus yetkililere yakın bir kaynağın Cuma günü TASS’a verdiği bilgiye göre Rusya’nın dört filosu ve Hazar Filotillası, doğrudan Rus Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Nikolay Yevmenov’a bağlandı. Kaynak, “Dört filo ve Hazar Filotillası, Rusya Savunma Bakanlığı’nın yeni akademik yıla başladığı 1 Aralık’ta doğrudan Deniz Kuvvetleri Komutanı’na bağlandı” dedi.

STM Banner

Yakın zamana kadar Karadeniz, Baltık ve Pasifik filolarının yanı sıra Hazar Filotillası ilgili askeri bölgelere bağlıyken, Kuzey Filosu askeri bölge statüsüne sahip birleşik bir stratejik komutanlıktı. Kaynağa göre, Kuzey Filosu’nun sorumluluk alanında Rusya’nın kuzeyindeki dört bölgede konuşlu kara, hava ve hava savunma kuvvetleri, henüz kurulmakta olan Leningrad Askeri Bölgesi’ne devredilecek.

Rusya Kuzey Filosu

Moskva Kruvazörü Olayı

Moskova’nın aldığı bu kararın arka planında, Şubat 2022’de başlayan Rusya-Ukrayna Savaşı sırasında Rus Karadeniz Filosu’nun yaşadığı kayıpların etkili olduğu değerlendiriliyor. Örneğin; Rus Karadeniz Filosu’nun amiral gemisi olan Moskva Kruvazörü, Ukrayna tarafından 2 adet Neptün Gemisavar Füzesi ile hedef alınmış ve batmıştı.

Öte yandan gerek Bayraktar TB2 SİHA gerekse seyir füzeleriyle gerçekleştirilen saldırılarda, Rus Karadeniz Filosu ciddi manada platform ve personel kaybına uğradı. Son dönemde Ukrayna tarafından seyir füzeleriyle hedef alınan karargahlarda, çok sayıda Rus kurmay askerinin hayatını kaybettiği rapor ediliyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, TASS

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu