Rus Hava Kuvvetlerine 76 adet Su-57

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov, geçtiğimiz gün Ordu-2019 Formu esnasında yaptığı açıklamada, Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı’nın Sukhoi şirketi ile yaptığı sözleşme kapsamında 76 adet Su-57 çok amaçlı avcı uçağı alacağını bildirdi. Açıklama esnasında, siparişi verilen 76 adet Su-57 jetinin 2028 yılına kadar Rusya Federasyonu Hava Kuvvetlerine teslim edileceği belirtildi.

Rus Sukhoi firması tarafından geliştirilen Su-57, hava-hava ve hava-yer yer hedeflerini imha etmek üzere geliştirilmiş çok amaçlı bir avcı uçağıdır. 5’inci nesil savaş uçağı olarak tasarlanan ve bu kapsamda; iç silah istasyonları, RAM boyası ve stealth karakteristikleri gereği sivri tasarımları bulunan Su-57’nin, henüz motorları sebebiyle 4++ nesil olduğu bilinmekte. Şu ana kadar Suriye’de çeşitli muharebe şartlarında test edilen Su-57’nin, Saturn Izdeliye 30 motorlarına kavuşmasının ardından tam anlamıyla stealth ve 5’inci nesil olarak nitelendirilebileceği değerlendirilmektedir.

STM Banner

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Ne yazim dost dediğimiz dusmanlar görsünler sinirinden catlasınlar gidip terörist lere alenen silah ver sonra dost müttefik ülkeye savunma sistemi verme f 35 savaş uçağını kesinlikle almayalım paramız ı iade etsinler daha ucuza başka yerden alalım zaten kendi imalatımız kisa süre sonra biter kimseye muhtaç olmayız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu