Rus korveti Ivanovets’in imha edildiği anlar

Roketsan-ATMACA-Banner

Rus Donanması’na ait TARANTUL Sınıfı Füze Korveti Ivanovets, Ukrayna tarafından kamikaze insansız deniz aracıyla hedef alındı. Korvetin, battığı iddia ediliyor.

Ukrayna, seyir füzeleri ve kamikaze insansız deniz araçlarıyla Rus Donanması’na ait savaş gemilerini hedef almaya devam ediyor. Rus Karadeniz Filosu’ndaki kan kaybı, bu saldırıların sonucunda her geçen gün artıyor. Son olarak Ivanıvets Korveti hedef alındı.

STM Banner

Ukrayna tarafının iddiasına göre; TARANTUL Sınıfı Füze Korveti Ivanovets, Sivastopol Limanı yakınlarında Ukrayna İstihbaratı tarafından hedef alındı. Kamikaze insansız deniz aracıyla vurulan gemi, yalpalandıktan sonra battı. Ivanovets korvetinin 60 ila 70 milyon dolar arasında bir değere sahip olduğu vurgulandı.

İvanovets’in battığı iddiası, Rus çıkarma gemisi Novocherkassk‘ın ilhakedilen Kırım’da demirli haldeyken Ukrayna füzeleri tarafından vurulmasından sadece bir ay sonra geldi.

Rusya’nın Karadeniz Filosu, savaş boyunca büyük kayıplar verdi. Amiral gemisi Moskva, Nisan 2022’de saldırıya uğradı ve imha edildi. Eylül 2023’te Ukrayna, Sivastopol’daki Karadeniz Filosu karargahına bir füze saldırısı düzenledi. Saldırı sonucunda dizi önde gelen Rus subayı öldü ve bir Rus denizaltısı imha edildi.

Akabinde ise birçok çıkarma gemisi, korvet ve bot, Ukrayna tarafından imha edildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu