Hindistan’a 120 milyon dolardan MQ-9B: ABD voliyi vurdu

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD, Hindistan’a yaklaşık 4 milyar dolar bütçeyle 31 adet MQ-9B SkyGuardian Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA)’nın satışını onayladı. Satışın bütçesi, tartışma konusu yarattı.

Edinilen bilgiye göre söz konusu paket; 31 adet MQ-9B Sky Guardian SİHA’yı, 35 adet L3 Rio Grande İletişim/İstihbarat Sensor Suitini, 170 adet AGM-114R Hellfire Füzesini ve 310 adet GBU-39B/B Lazer Minyatür Bombayı kapsıyor. Öte yandan satışa; TPE-331-10-GD motorları, Selex SeaSpray AESA Radarları, HISAR-300 radarları ve MX-20 elektro-optik sistemleriyle ek birçok sensör tedarikiyle lojistik destek hizmet paketinin dahil olduğu biliniyor.

STM Banner

Özellikle sensörler nedeniyle oldukça geniş kapsamlı bir tedarik paketi olsa da Hindistan’a yönelik MQ-9 SkyGuardian SİHA satışı, 4 milyar dolarlık bütçesiyle dikkat çekiyor. Her bir SİHA’nın birim fiyatının, beraberindeki ek sistemler çıkarıldığında 110 ila 120 milyon dolara tekabül ettiği tahmin ediliyor.

Hindistan’a satışı gerçekleştirilecek MQ-9B SİHA’lar; F-35A Lightning II, Eurofighter Typhoon ve Dassault Rafale gibi 4.5 ve 5. nesil savaş uçaklarıyla aynı birim maliyete sahip.

ABD, geçtiğimiz günlerde de Hollanda’ya 4 MQ-9 Blok 5 SİHA satışını içeren 611 milyon dolarlık bir anlaşmayı onaylamıştı.

MQ-9-Reaper-SİHA

Belçika, Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, Hollanda, İspanya ve Tayvan, MQ-9 Reaper’ı tercih eden ülkeler arasında yer alıyor.

MQ-9 Reaper SİHA Özellikleri

MQ-9 Reaper İnsansız Hava Araçları, ABD’li General Atomics firması tarafından geliştirilmiştir. Söz konusu sistem; azami olarak 50.000ft irtifada görev yapabilmekte ve 27 saat havada kalabilmektedir.

7 adet faydalı yük istasyonu bulunan İHA, Ku-Band veyahut SATCOM data link ile kontrol edilebilmektedir. MQ-9 Reaper, Hellfire ve lazer güdüm kiti entegre edilmiş MK-81 mühimmatları ile silahlandırılabilmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu