Rus kuleli TULPAR ve ARMA Kazakistan’da

Roketsan-ATMACA-Banner

Otokar tarafından geliştirilen TULPAR ve ARMA 8×8 tipi zırhlı araçlar, Rus yapımı 2K23 Kulesi entegre edilmiş şekilde Kazakistan’da görüldü.

Kazakistan, bir süredir Türk zırhlı araç üreticisi Otokar tarafından geliştirilen TULPAR Paletli Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) ve ARMA 8×8 Tekerlekli ZMA ile ilgileniyor. Bir süre önce Kazakistan’da test edilen araçlar, bu sefer Rus yapımı 2K23 Kulesi entegre edilmiş şekilde Kazakistan’da görüldü.

STM Banner

ARMA üzerinden geliştirilen ve RABDAN adı ile Birleşik Arap Emirlikleri Ordusu tarafından kullanılan RABDAN araçları için de 2K23 Kulesi tercih edilmişti. Rus yapımı BMP-3 Tekerlekli ZMA’da kullanılan 2K23 Kulesi, 100mm çapındaki 2A70 ve onunla eş eksenli 30mm çapındaki 2A72 toplarından oluşuyor.

Temelleri Sovyet Birliği Dönemi’ne dayanan KBP Tasarım Bürosu tarafından geliştirilen 2K23 Kulesi, 100mm’lik 2A70 topunun beslenmesi için 22 mühimmat kapasiteli otomatik bir doldurucuya sahip. Azami atım hızı 8-10 atım/dakika olan 2K23 Kulesi, uygun mühimmat ile 4 kilometreye kadar menzile sahip.

2K23
2K23

Kazakistan tarafından TULPAR ve ARMA 8×8 araçlarında 2K23 Kulesi’nin tercih edilmesinin, Kazak Ordusu’nun söz konusu silah sistemine aşina olmasından ve elindeki mühimmat stokundan kaynaklandığı tahmin ediliyor. Halihazırda Kazakistan Ordusu envanterinde, 280 adet BMP-2 Tekerlekli Zırhlı Muharebe Aracı bulunuyor. BMP-2 ZMA’larda da 2K23 Kulesi’nde kullanılan 30mm’lik 2A72 Topu bulunuyor.

TULPAR ve ARMA 8×8 araçlarının, yakın gelecekte Kazakistan Ordusu envanterine girmesi bekleniyor. Kazakistan Savunma Bakanı Yardımcısı Sultan Kamaletdinov tarafından Aralık 2022’de yapılan açıklamada, “Türk şirketince üretilen zırhlı araçlarla ilgili kılavuz belgeler bulunduruyoruz. Birkaç ülke tarafından (bu zırhlı araçlar) alınmış. Bu nedenle, silahlı çatışmalarda denenmiş.” ifadelerine yer verilmişti. İsim verilmese de Kamaletdinov’un açıklamasında kast ettiği aracın ARMA olduğu tahmin ediliyor.

Otokar tarafından uzun bir süre önce Kazakistan’a ihraç edilen COBRA Zırhlı Araçları, halihazırda Kazak Ordusu tarafından aktif olarak kullanılıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu