Kazakistan’dan Türk SİHA ve Zırhlı Araçlarıyla İlgili Açıklama

Roketsan-ATMACA-Banner

Kazakistan Silahlı Kuvvetlerinde yeni kurulan Özel Kuvvetler Komutanlığı için Türk şirketince üretilen zırhlı muharebe araçlarının alınmasının değerlendirildiği bildirildi.

Kazakistan Savunma Bakanı Yardımcısı Sultan Kamaletdinov, başkent Astana’da düzenlediği basın toplantısında orduda yapılan reformlar hakkında bilgi verdi.

STM Banner

Kamaletdinov, ocak ayında Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev’in kararnamesiyle Kazakistan Silahlı Kuvvetleri bünyesinde Özel Kuvvetler Komutanlığının kurulduğunu ve söz konusu birimde görev alacak askerlerin özel eğitimden geçtiğini ve silah ve diğer teçhizatla donatılması için çalışmaların yapıldığını kaydetti.

Bu kapsamda Türk şirketince üretilen zırhlı muharebe araçlarını değerlendirdiklerini belirten Kamaletdinov, “Herhangi bir askeri teçhizatın özel görevleri yerine getirmek için tasarlandığını açıkça anlamalıyız. Türk şirketince üretilen zırhlı araçlarla ilgili kılavuz belgeler bulunduruyoruz. Birkaç ülke tarafından (bu zırhlı araçlar) alınmış. Bu nedenle, silahlı çatışmalarda denenmiş.” dedi.

Jandarma-ANKA

Kamaletdinov, ayrıca Kazakistan ordusunda İsrail ve Çin yapımı insansız hava araçları bulundurduklarını kaydederek, “Şimdi ise üretimini kendi topraklarımızda organize edeceğimiz Türkiye’nin insansız hava araçlarının satın alınması planlanıyor.” ifadesini kullandı.

Daha önce Otokar’ın Kazakistan’da zırhlı muharebe araçlar üretmeyi hedeflediği bildirilmişti.

İLGİLİ İÇERİK: Savunma Sanayii Başkanı Demir’den Kazakistan ANKA Açıklaması


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, AA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu