Rus lazer silahının fotoğrafı sızdırıldı

Roketsan-ÇAKIR-Banner

Rusya Federasyonu tarafından geliştirilen lazer silah sisteminin görüntüleri, sosyal medya aracılığıyla sızdırıldı.

Bu sabah sosyal medyada paylaşılan görüntüler, 5 kilometre azami menzile kadar düşman hedeflerini yok etmek için tasarlanmış olası yeni bir Rus yüksek enerjili lazer silah sistemi hakkındaki spekülasyonları körüklüyor. Çok sayıda haber kaynağı, yeni lazer silah sisteminin NPO Advent’in St. Petersburg’daki tesisinde görüldüğünü iletti.

Edinilen bilgiye göre; yeni silah sistemi, 5 km’ye kadar mesafedeki hava hedeflerini tespit etmek, izlemek, vurmak ve düşman insansız hava araçlarını imha etmek için tasarlandı. Sistem, askeri ve özel amaçlı her türlü sabit ve hareketli platform üzerine entegre edilebiliyor.

Rusya Federasyonu’nun kullanımına tahsis edilen Suriye’deki Hmeymim Hava Üssü, son zamanlarda sık sık İHA saldırılarına maruz kalmış ve üste bulunan Pantsir gibi hava savunma sistemleri gerekli korumayı sağlayamamıştı. İHA saldırıları sonucunda, Rus Havacılık ve Uzay Kuvvetleri’ne ait birçok savaş uçak hasar almış ve yaralanan askerler olmuştu. Rusya, yönlendirilmiş enerji silah sistemleri ile özellikle İHA sistemlerine karşı etkili ve maliyet etkin hava savunma kapasitesi kazanmayı amaçlıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

Meteksan Banner   Tualcom Banner

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu