Rus Orion MALE İHA’sı Ukrayna’da Düşürüldü

Roketsan-ATMACA-Banner

Rus Ordusu’na ait Orion İnsansız Hava Aracı (İHA), geçtiğimiz günlerde Ukrayna’da düşürüldü. Bu, Ukrayna’da düşürülen ilk Orion İHA oldu.

Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Ukrayna hava savunma unsurları tarafından 7 Nisan 2022 tarihinde düşürüldüğü açıklanan Rus yapımı Orion Orta İrtifa – Uzun Dayanım (MALE) sınıfı İHA’nın enkazına ait görüntüleri paylaştı.

STM Banner

Konuyla ilgili paylaşımında Ukrayna Genelkurmay Başkanlığı, Orion İHA’nın dört adede kadar akıllı mühimmat taşıma kapasitesine sahip olduğuna vurgu yaptı.

Rusya Savunma Bakanlığı ise Mart 2022’de, Orion SİHA tarafından vurulan Ukrayna Ordusu’na ait hedeflere ilişkin bir görüntü paylaşmıştı.

Orion-E İnsansız Hava Aracı

Rusya’nın ilk Orta İrtifa – Uzun Havada Kalış (MALE) sınıfı İHA’sı olan Orion-E, henüz 2017 yılında tanıtıldı. 200 kilogram faydalı yük ile 24 saat havada kalabilen SİHA, performans olarak daha düşük olsa da TUSAŞ üretimi ANKA İHA ile aynı sınıfta bulunuyor. Servis irtifası 25.000 feet olan Orion-E; 8 metre uzunluğa, 16 metre kanat açıklığına, 1000 kilogram azami ağırlığa ve 200 km/s azami hıza sahip.

Kısa süre önce Suriye’de test edilen ve akabinde Rus ordusu envanterine alınan Orion-E İnsansız Hava Aracı, geçtiğimiz yıl Rusya’nın Ryazan bölgesinde bulunan Listvyanka köyünde kırıma uğrayıp düşmüştü. Mart 2021’de ise Rusya’nın ilhak ettiği Kırım’da bir dizi testlere tabi tutulmuştu.

Kornet (9M133FM-3) ATGM’
Kornet (9M133FM-3) ATGM’

Orion’dan ateşlenen Rus mühimmatının ise Kornet (9M133FM-3) ATGM’nin yeni bir varyantına benziyor zira mühimmata farklı bir başlığın kullanıldığı görülebiliyor. Inokhodets, Forpost ve Altius gibi Rus SİHA’larından kullanılabilecek olan Kornet mühimmatı, 10 km menzile sahip Kornet-D mühimmatı üzerinden geliştirildi. Kornet’in 4+ km menzile sahip olduğu tahmin ediliyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Ukrayna’ya 16 Adetlik Bayraktar TB2 Sevkiyatı Gerçekleştirildi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu