Ukrayna’ya 16 Adetlik Bayraktar TB2 Sevkiyatı Gerçekleştirildi

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye’nin Ukrayna’ya yönelik savunma ihracatı 2022 yılının ilk çeyreğinde yaklaşık 30 katlık bir artış kaydetti. Aynı zamanda Ukrayna’ya yeni TB2 sevkiyatı da gerçekleştirildi.

Türk Savunma ve Havacılık Sanayii sektörü tarafından 2022 yılının Mart ayında gerçekleştirilen ihracat, 327.7 milyon ABD doları olarak gerçekleşmişti.

STM Banner

Verilere göre Türkiye, 2022 yılının ilk çeyreğinde Ukrayna’ya 59.1 milyon dolarlık savunma ve havacılık ihracatı gerçekleştirdi. 2021’in ilk çeyreğinde bu rakam 1.9 milyon dolar civarındaydı.

Yeni Bayraktar TB2 Tedariki

Ukrayna, bugüne kadar Türkiye’den 20’den fazla Bayraktar TB2 siparişi verdi. Reuters kaynaklarına göre Rus işgali karşısında direnen ülke, 27 Ocak’ta 16 adetlik Bayraktar TB2 siparişi daha verdi. 16 adetlik bu partinin Mart başında Ukrayna’ya teslim edildiği iddia ediliyor.

Konuyla ilgili olarak Ukrayna Savunma Bakanlığı tarafından 2 Mart tarihinde yapılan bir açıklamada, “Yeni Bayraktar TB2’ler, Ukrayna’ya çoktan geldi ve savaş pozisyonlarına geçti. Ayrıca sahada daha çok Javelin ve Stinger olacak.” ifadelerine yer verilmişti

Ukrayna’nın Baykar Savunma’ya yönelik 48 adetten fazla TB2 SİHA siparişi bulunuyordu ve uzun süredir de teslimat gerçekleştirilmiyordu.

Ukrayna Bayraktar TB2
Ukrayna Bayraktar TB2

2021 yılında gerçekleştirdiği 3.2 milyar ABD doları değerindeki ihracat ile yeni bir rekora imza atan Türk Savunma ve Havacılık Sanayii sektörü, 2022 yılına 306.7 milyon ABD Doları ihracat ile giriş yapmıştı. Sektör, Mart 2022’de de tıpkı Şubat 2022’de olduğu gibi 327 milyon ABD doları değerinde ihracat gerçekleştirdi.

Sektör tarafından 1 Ocak – 31 Mart 2022 döneminde gerçekleştirilen ihracat, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %48.6’lık artış ile 961 milyon ABD doları oldu.

Ukrayna’nın Bayraktar TB2 Envanteri

Peki Ukrayna’nın envanterinde kaç adet Bayraktar TB2 SİHA yer alıyor olabilir? Bu soruyu açık kaynaklı bilgiler haricinde cevaplamak imkansız ancak bu doğrultuda bir hesap yapılacak olursa:

Ukrayna Hava Kuvvetlerinin en az iki parti Bayraktar TB2 teslim aldığı biliniyor. Yani Ukrayna Hava Kuvvetleri envanterinde en az 12 adet Bayraktar TB2 SİHA yer alıyor.

Ukrayna Deniz Kuvvetlerine ise en az bir partilik Bayraktar TB2 teslimatı yapıldığı biliniyor. Ukrayna Deniz Kuvvetleri envanterinde ise 6 adet Bayraktar TB2 SİHA mevcut denilebilir.

Savaştan önce en az 18 adet Bayraktar TB2 SİHA teslimatı gerçekleştirilen Ukrayna’ya 16 adetlik bir sevkiyat daha gerçekleştirildiği hesaba katılırsa Ukrayna’nın envanterinde yer alan toplam Bayraktar TB2 SİHA sayısının en az 34’ü bulduğu söylenebilir.

Bugüne kadar savaş sırasında düşürüldüğü görüntülü bir şekilde teyit edilen Bayraktar TB2 SİHA’ların sayısı ise 3 adet.

Ukrayna ve Bayraktar TB2

Rusya-Ukrayna Savaşı, Rusya’nın saldırılarıyla 24 Şubat 2022 tarihinde başladı. Savaş esnasında Rusya Federasyonu’nun ilk hedefleri arasında yer alan Ukrayna’ya ait Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA), bölgedeki yoğun Rus hava savunma sistemi varlığına rağmen görevlerini sürdürüyor. Ayrıca Bayraktar TB2 SİHA, Rus elektronik harp sistemlerinin karıştırmasına da maruz kalıyor.

Bayraktar TB2 SİHA, hem Ukrayna Hava Kuvvetleri hem de Ukrayna Deniz Kuvvetleri tarafından kullanılıyor. Azami 4 adet Roketsan üretimi MAM-L/C mühimmatıyla görev yapabilen SİHA, elektronik harp sistemlerinin karıştırma faaliyetlerine rağmen görevini başarıyla gerçekleştiriliyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: 3 Ülkeye Daha Bayraktar TB2 SİHA İhracatı


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Reuters

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu