Rus S-400 sisteminin füzesinde batı bileşeni tespit edildi

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna askeri istihbaratı, S-400 Hava ve Füze Savunma Sistemi’nde kullanılan 40N6 füzesinde, batılı ülkelere ait komponentler kullanıldığını tespit etti.

Ukrayna, Rus yapımı S-400 Hava Savunma Sistemi’ne ait 40N6 füzesinde, batılı ülkelere ait elektronik bileşenler kullanıldığını tespit etti. Olayın ardından Ukrayna, bahsi geçen ‘batılı ülkeler’ ile iletişime geçti. Azami menzili 400 kilometre olduğu ifade edilen 40N6 Füzesi, Türk Hava Kuvvetleri envanterinde de bulunuyor.

STM Banner

Savaşın başlangıcından bu yana Ukrayna, muharebe sahasındaki Rus füzelerinin enkazlarını inceliyor. İncelemeler sonrasında Ukrayna, bu füzelerde kullanılan batılı ülkelere ait komponentleri tespit ederek ilgili ülkelere iletişime geçiyor. Geçtiğimiz hünlerde de Rus Ordusu tarafından kullanılan Verba Omuzdan Atılan Hava Savunma Füzesi’nde, İsviçre’ye ait komponentler tespit edilmişti. Ukrayna’nın bu faaliyetlerdeki temel amacı, Rus savunma sanayiinin tedarik zincirini kesintiye uğratmak.

İLGİLİ İÇERİK: Rus MANPADS’i Verba’da İsviçre bileşenleri tespit edildi

40N6E Füzesi

40N6E Füzesi, S-400 Hava Savunma Füze Sistemi’nin en yeni, en uzun menzilli ve dolaylısı ile en stratejik füze sistemidir. Henüz birkaç sene önce kullanıma alınan 40N6E Füzesi, 380+ kilometre menzile sahiptir. Füzenin, aktif radar arayıcı başlığa sahip olduğu kesin olarak bilinmektedir.

Ancak güdüm sistemi hakkında kesinleşmeyen bazı veriler mevcuttur ve yarı aktif modda da çalışabildiği iddia edilmektedir. 40N6E Füzesi’nin temel hedefi, sütre gerisindeki Havadan Erken İhbar ve Kontrol Uçağı (AWACS), Nakliye Uçağı ile Elektronik Taarruz / Destek Uçağı gibi platformlardır. Bu sebepten ötürü füzeye, “ANTI-AWACS Füzesi” de denilmektedir.

S-400-min

Füze Hızı:Mach 14
Asgari – Azami Menzil:380+ kilometre
Asgari – Azami İrtifa:30+ kilometre
Uzunluk:?
Füze Çapı:?
Füze Ağırlığı:Yaklaşık 2000 kilogram
Harp Başlığı Ağırlığı:300+ kilogram
Güdüm:Aktif Radar + (?)

40N6E Füzesi’nin Rusya Federasyonu dışındaki ilk kullanıcısı, Rusya’nın stratejik ortağı olan Çin Halk Cumhuriyeti olmuştur. Füzenin üçüncü kullanıcısı ise S-400’ü ithal eden ikinci ülke olan Türkiye Cumhuriyeti’dir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu