Rus Seyir Füzesi: 3M14 Kalibr (SS-N-30A)

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya tarafından geliştirilen 3M14 Kalibr (SS-N-30A) Seyir Füzesi, Ukrayna’ya yönelik saldırılarda aktif olarak kullanılıyor. Kalibr seyir füzesi, özellikleri sebebiyle oldukça gelişmiş bir mühimmat olarak öne çıkıyor.

3M14 Kalibr, 3M-14E “Club” Seyir Füzesinin gelişmiş bir versiyonudur. Savaş gemileri ve denizaltı platformlardan atılabilen Kalibr’in menzili, 2500 kilometreye kadar ulaşabilmektedir. Novator Design Bureau tarafından geliştirilen Kalibr’in ana görevi, kara hedeflerine yönelik taarruzdur.

STM Banner

Yaklaşık 450 kilogram ağırlığında konvansiyonel veyahut nükleer harp başlığıyla teçhiz edilebilen Kalibr, denizde 20 metre ve karada ise 50 yükseklikte uçuş icra edebilme yeteneğine sahiptir. Bu yetenek, Kalibr’in hava savunma radarları tarafından tespit edilme ihtimalini oldukça düşürmektedir. Sıvı yakıtlı booster ve katı yakıtlı turbojet motoruna sahip olan füze, TERCOM ve GPS navigasyon sistemleri ile terminal aşamada kullanılacak bir radar arayıcı başlığa sahiptir. Gelişmiş güdüm sistemi sayesinde Kalibr’in, 3 metreye kadar hassas vuruş gerçekleştirebildiği iddia edilmektedir.

Deniz platformlarından dikey atım sistemi ile atılan Kalibr Füzesi, bu anlamda iki kritik özelliğe sahiptir. Bunlardan birincisi; dikey atım sistemlerinden atıldığı için bir platformun çok sayıda Kalibr füzesi ateşleme kabiliyetine sahip olması, ikinci ise oldukça küçük deplasmanlı deniz platformlarının dahi 2000 kilometreye varan menzilde kara taarruzu gerçekleştirme yeteneğine erişebilmesidir.

Kalibr
Kardeniz’den atılan bir Kalibr Füzesi’nin erişebileceği alanlar

Bu sebepten ötürü Rusya; Baltık Denizi, Karadeniz, Hazar Denizi, Kuzey ve Pasifik Filolarındaki gemilerin çoğunluğunu Kalibr ile donatma eğilimindedir. Kalibr Füzesi halihazırda Kilo, Lada, Akula, Yasen, Borei Sınıfı denizaltılar ile Admiral Gorshkov, Admiral Grigorovich, Gepard, Gremyashchy, Steregushchy ve Buyan-M Sınıfı savaş gemilerinde kullanılabilmekedir.

Rusya tarafından 2015 yılında Suriye’deki Esad Rejimi karşıtı güçlere yönelik gerçekleştirilen saldırılarda da Kalibr füzeleri kullanılmıştır. Halihazırda Ukrayna’ya yönelik saldırılarda da Kalibr füzeleri, özellikle yüksek korunuma ve öneme sahip hedeflerin imhası için tercih edilmektedir.

Özellikle Hazar Denizi’nden gerçekleştirilen atış esnasında Suriye’deki DAEŞ hedeflerini vuran Kalibr, son dönemde ihracat pazarında da oldukça popüler durumdadır.

Kalibr Versiyonları

Kalibr füzeleri 3 ana varyant altında toplanmaktadır.

Rus ordusu için üretilen varyantlar arasındaki 3M54K, 500km menzile sahip ve terminal safhada süpersonik hızlara ulaşabilen gemisavar rollü varyantıdır. Rus donanması tarafından aktif kullanımda olan füze, denizaltılardan atılabiliyor. Seyir sürecinde turbojet motor kullanırken, terminal safhada roket motorunu ateşleyerek 3 mach civarı hızlara çıkabilmektedir. 3M54T varyantı ise 3M54K’dan farklı olarak VLS’lerden atılmak üzere itki yönlendirme sistemine sahiptir. 3M54E/E1 ihraç versiyonları ise MTCR kısıtlamaları sebebiyle menzilleri 300km’ye kısaltılmıştır.

91RE1, Kalibr füzesinin denizaltılara karşı kullanılmak için içerisinde bir hafif torpido bulunduran versiyonudur. Konsept olarak ASROC sistemine benzemekte olan füze denizaltılardan atılabiliyor. İçerisinde bulunan torpidoyu 50km menzile ulaştırdıktan sonra torpidoyu suya bırakma prensibine dayalı olarak çalışmaktadır. 91RE2, 91RE1’in VLS’lerden atılmak için itki yönlendirme sistemiyle teçhiz edilmiş versiyonudur. 91RE serisinin ihraç versiyonları da bulunmakta.

Kalibr

3M14K/T serisi füzeler kara taarruzu amaçlı geliştirilmiş olan varyantlardır. Yeryüzü referanslı navigasyon sistemine sahip olan füze gemisavar varyantlara nazaran 3000km’ye kadar menzillere ulaşabiliyor. Turbojet motor ile 0.8 mach maksimum hıza sahip. 450Kg’a kadar savaş başlıklarını taşıyabiliyor. Iskander füze bataryalarının kullanabildiği 9M728 seyir füzesinin de 3M14 varyantlarından türetildiği tahmin ediliyor.

Kalibr füzesinin Cezayir, Vietnam, Çin ve Hindistan’a ihracı yapıldı. Füzeler çoğunlukla Kilo sınıfı denizaltılardan kullanılıyor. Çin, satın aldığı sınırlı sayıda Kalibr üzerinden YJ-18 füzesini geliştirdi.

ÖNERİLEN İÇERİK: Rusya Federasyonu, Ukrayna’ya Yönelik Saldırıya Geçti


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu