Rusya Federasyonu, Ukrayna’ya Yönelik Saldırıya Geçti

Roketsan-ATMACA-Banner

SON GÜNCELLEME: 17:27 | Karadeniz’de bir süredir devam eden gerilim, savaşa dönüştü. Rusya Federasyonu’na bağlı askeri birlikler, Ukrayna’ya yönelik taarruz geçti.

Rusya Federasyonu, bu sabah erken saatlerden itibaren Ukrayna topraklarına yönelik taarruza geçti. Edinilen bilgilere göre; saldırılar, Ukrayna’nın Doğu bölgesinde bulunan Harkov, Luhansk, Odessa, Zaporizhzhia ve Maripol şehirlerinde yoğunlaşıyor. Ancak başkent Kiev de dahil olmak üzere Ukrayna’nın hemen hemen bütün şehirleri, Rusya tarafından Kalibr Seyir Füzeleri ve Balistik Füzeler ile hedef alınıyor.

STM Banner

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Bodnar, “Çanakkale ve İstanbul Boğazlarının kapatılması için talebimizi, Türk tarafına ilettik.” açıklamasında bulundu.

Ukrayna Ordusu, “Donbass’ta 50 düşman askeri öldürüldü.” açıklamasında bulundu.

Ukrayna’dan Seferberlik İlanı

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri: “Ukrayna tam savunma moduna geçiyor. Silah tutabilen ve hazır olan herkes, silah almak için, bölgesindeki Ukrayna Silahlı Kuvvetleri birimiyle iletişime geçebilir.”

Saldırılar, özellikle Ukrayna’daki havalimanları ile askeri komuta kontrol merkezlerinde yoğunlaşmış durumda. Özellikle Ukrayna’nın askeri sanayii sektörü için hayati öneme sahip Harkov şehri, iddialara göre Rus Ordusu’nun hava indirme harekatına maruz kaldı. Özellikle Donetsk şehri yakınlarında ise Rus zırhlı birliklerinin hareketlilik içerisinde olduğu biliniyor.

Ukrayna İçişleri Bakanlığı, saldırılarda Kırım’ın aktif olarak kullanıldığını açıkladı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, “Rus askeri teçhizatının hareketi, bugün saat 05:00 sıralarında işgal altındaki Kırım’dan gerçekleşti. Luhansk, Sumy, Kharkiv’de sınır birliklerine ve kontrol noktalarına topçu ve hafif silahlarla saldırılar yapılıyor.” ifadelerine yer verildi.

Kırım’da konuşlu Rus Ka-52 Alligator Taarruz Helikopterleri, Ukrayna’ya yönelik saldırılara katılım sağlıyor. Ka-52’ler, Ukrayna’nın Skadovsk şehrindeki Ukrayna Ani Müdahale Sınır Komutanlığı’na ateş açtı.

Ukrayna Ordusu, Rus Ordusu’na karşı koyulduğunu bildirirken Luhansk bölgesinde 5 Rus uçağı ve 1 Rus helikopterinin düşürüldüğünü açıkladı. Rusya Savunma Bakanlığı ise bu bilgiyi yalanladı. Ukrayna Ordusu, düşürülen uçaklardan bir tanesinin Su-24 olduğunu açıkladı. Ukrayna Ordusu, Kramatorsk şehri yakınlarında 6’ncı bir Rus uçağının düşürüldüğünü açıkladı.

Rusya Yanlısı Ayrılıkçılar, Luhansk bölgesinde bir Ukrayna Savaş Uçağının vurulduğunu açıkladı.

rusya tank2

Ukrayna Ordusu, Ukrayna’nın Doğusunda iki Rus tankının imha edildiğini açıkladı.

Rusya Federasyonu ise Ukrayna Ordusu’na yönelik hava savunma füze sistemlerinin bastırılması ve imha edilmesi (SEAD/DEAD) için Kh-31 Anti-Radyasyon Füzelerini kullanıyor.

CNN’e göre Rus Özel Kuvvetleri, Ukrayna’nın başkenti Kiev’e 20 kilometre mesafeye kadar yaklaştı. Özel Kuvvetler, Kiev Havalimanı’na sızmayı amaçlıyor.

https://twitter.com/SavunmaSanayiST/status/1496729178552610817?s=20&t=SpfDn8WwNvTpvEN1iGFcNw

ÖNERİLEN İÇERİK: Ukrayna-Rusya Gerilimi ATAK-II Projesi’ni Etkiler Mi?


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu