Rus Şövalyeleri’ne Sukhoi Su-35

Roketsan-ATMACA-Banner

Dünyaca ünlü Rus akrobatik gösteri ekibi “Rus Şövalyeleri (Russian Knights)”, ilk Sukhoi Su-35S tipi savaş uçaklarını teslim aldı.

Geçtiğimiz aylarda İstanbul Atatürk Havaalanında gerçekleşen TEKNOFEST-2019 Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivalinde de bir dizi gösteri uçuşu gerçekleştiren Rusya Federasyonu’nun  dünyaca ünlü akrobatik gösteri ekibi Rus Şövalyeleri, uzun zamandır Sukhoi şirketi tarafından geliştirilen Su-30M tipi savaş uçaklarını kullanıyorlardı. Rus Şövalyeleri; bugün Rusya’nın Komsomolsk-on-Amur şehrinde yer alan ve Rusya Federasyonu devletine ait Birleşik Uçak Şirketi’ne (UAC) bağlı olan uçak fabrikasında düzenlenen törenle, ilk Su-35S tipi savaş uçaklarını teslim aldılar.

STM Banner

Su-35S ile gerçekleştirdiği uçuşun ardından izlenimlerini paylaşan Akrobasi Filo Komutanı Albay Andrei Alekseev, uçağın kontrolünün son derece kolay olduğuna ve çok fazla yeteneğinin bulunduğuna vurgu yaptı. Alekseev, Su-35S ile yapılacak sistematik uçuşlar sonucu Ros Şövalyeleri plotlarının ustalaşacağını düşündüğünü belirtti.

Sukhoi Su-35

Rusya Federasyonu merkezli Sukhoi firması tarafından geliştirilen Su-35 Çok Amaçlı Avcı Uçağı, ilk uçuşunu 28 Temmuz 1998 tarihinde gerçekleştirmiştir. Sovyetler Birliği’nin ünlü savaş uçağı Su-27 üzerinden geliştirilen Su-35, NATO tarafından “Flanker-E” ve Batı ülkeleri tarafından ise “Super Flanker” olarak adlandırılmaktadır.

Rusya Federasyonu Hava Kuvvetleri’nin halihazırda en teknolojik savaş uçakları arasında yer alan Su-35; karbon-fiber, alüminyum ve titanyum alaşımlardan yapılmıştır. 4++ veya 4.5 nesil olarak nitelendirilen uçak, ilk uçuşundan tam 11 sene sonra Rus Hava Kuvvetleri’nden ilk siparişini almıştır. Halihazırda; Rusya Federasyonu ve Çin Halk Cumhuriyeti tarafından aktif olarak kullanılan uçaktan, Endonezya yakın zamanda 11 adet sipariş etmiştir. Su-35, teknolojik açıdan 4’üncü nesil MiG-29 ile 5’inci nesil Su-57 arasında yer almaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu