Teledyne FLIR’den Kara Konuşlu Sistemler için MWIR Kamera

Roketsan-ATMACA-Banner

Yüksek çözünürlüklü orta dalga boylu kızılötesi (mid-wavelength infrared / MWIR) kameraya ve sürekli yakınlaştırma (continuous zoom / CZ) özelliğine sahip Neutrino Ground ISR ürün ailesi, sunduğu üstün performansla istihbarat, gözetleme ve keşif (intelligence, surveillance, and reconnaissance / ISR) sistemleri için geliştirildi.

Teledyne Technologies Inc.nin bir parçası olan Teledyne FLIR, Neutrino Ground ISR ürün ailesinin ilk üyesi Neutrino SX12 ISR1200 modelini sektöre tanıtıyor. Neutrino Ground ISR ürün ailesinin modellerinde, sürekli yakınlaştırma yapan optik bileşenlere sahip yüksek performanslı MWIR kamera modülleri yer alacak.

STM Banner

HD çözünürlüğe sahip Neutrino SX12 ISR1200, Teledyne FLIR MWIR kamera modülünü; odak uzunluğu 120 mm ila 1.200 mm arasında değişen sürekli yakınlaştırma optik alt sistemi ve InVeo Designs LLC ürünü görüntüleme elektronik sistemlerinin uyarlanmasıyla oluşturulan çözümle bir araya getiriyor. Böylece, savunma sanayisi ve endüstriyel uygulamalar için sınıfındaki en iyi ISR çözümünü, düşük entegrasyon maliyetiyle sunuyor.

Teledyne FLIR’in odak düzlemi dizini (focal plane array / FPA) teknolojisi, teorik kırınım sınırı yakınında performans gösteren optikler (diffraction-limited optics) ve uzun ömürlü (arızalar arası ortalama süresi 25.000 saat olan) doğrusal Stirling soğutucusuyla donatılan Neutrino SX12 ISR1200, 1280×1024 piksel çözünürlüğe ve 12 mikrometre piksel boyutuna sahip. Sistemden, 60 Hz’lik Camera Link standardında çift paralel çıkış üzerinden görüntü alınabiliyor. Bunlardan bir tanesi, 1080P30 HD-SDI; diğeri ise 720P60 HD-SDI çıkışları. Bu arayüzler; izleme, atmosferik etkileri giderme (turbulence mitigation) ve yapay zekâ işlevlerini yerine getirmek için ideal bir çözüm sağlıyor.

Neutrino SX12 ISR1200, tüm bu özellikleri sayesinde kara konuşlu ve uzun menzilli istihbarat, gözetleme ve keşif, çevre gözetleme, sınır gözetleme ve İHA’lara karşı hava savunması gibi görevleri yerine getiren sistemlere kolayca entegre olabilen, anahtar teslim bir çözüm sunuyor.

Teledyne FLIR Ürün Yönetiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Dan Walker, yeni ürün ailesiyle ilgili şunları söylüyor: “Neutrino Ground ISR ürün ailesi, MWIR teknolojisi kullanan, sürekli yakınlaştırma özelliğine sahip Neutrino IS serisi için önemli bir yenilik. Bu yeni ürün ailesi, savunma sanayisindeki ve endüstriyel sektörlerdeki entegratörlere, proje risklerinin azalması ve daha hızlı ürün geliştirme gibi avantajlar sağlayacak. Bunu da önceki modellere benzer görüntüleme bileşenleri ve rafta hazır bir sistem olması sayesinde başaracak. Tüm Neutrino sistemleri, ABD Ticaret Bakanlığı’nın EAR 6A003.b.4.a sınıflandırması altında ve böylece ihracatları ITAR kısıtlamalarına tabi değil.”

Neutrino SX12 ISR1200’de kullanılan, uzun odak uzunluğuna ve sürekli yakınlaştırma özelliğine sahip lens, 2019’da Teledyne FLIR’a katılan New England Optical Systems (NEOS) çalışanlarından oluşan ekip tarafından geliştirildi ve üretiliyor. Bu optik çözüm; otomatik odaklama ve manuel odaklama işlevlerine ve yakınlaştırma sırasında görüntü eksenini kaybetmeme özelliğine sahip. Ayrıca fabrikadan, üretici tarafından entegre edilecekleri sistemlere göre optimize edilmiş olarak çıkıyor.

Neutrino Ground ISR ürün ailesine kullanılan lens, MWIR kamera modülü ve görüntüleme elektronik sistemlerinin tamamı, ABD’de tasarlanıp üretiliyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Teledyne FLIR Tau 2 Serisi ile Yüksek Performanslı ve Güvenilir LWIR Termal Görüntüleme


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu