Rus tankerinin insansız deniz aracıyla vurulduğu anlar

Roketsan-ATMACA-Banner

Karadeniz’de bulunan SIG adlı tanker gemisi, kamikaze insansız deniz aracıyla vuruldu. Olay sonrasında tanker, ağır hasar alarak kullanılamaz hale geldi.

Son dönemde Rusya’nın Karadeniz’deki gemileri, kamikaze insansız deniz araçlarıyla hedef alınarak kullanılamaz hale geliyor. Geçtiğimiz gün, Rus Donanması’na ait Project 775 Sınıfı Tank Çıkarma Gemisi Olenegorski Gornjak, Novorossiysk Askeri Deniz Üssü’ne yapılan saldırıda vurularak ağır hasar almıştı.

STM Banner

Bugün ise Olenegorski Gornjak’ı hedef alan kamikaze insansız deniz aracının aynısı, Kerç Boğazı yakınlarındaki Rus bandıralı petrol tankeri “SIG”i hedef aldı. Rus Donanması’nın mahiyetinde olduğu tahmin edilen SIG adlı tanker, olay sonrasında ağır hasar alarak kullanılamaz hale geldi.

Öte yandan vurulan tankerin, hafta başında İstanbul Boğazı’ndan Karadeniz’e açıldığı ve iki Rus devriye gemisi tarafından da kendisine eskortluk edildiği öğrenildi.

Ukrayna’dan ilk açıklama

Konuyla ilgili olarak henüz Ukrayna veyahut Rusya Federasyonu makamlarından resmi bir açıklama gelmedi. Ancak Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Sekreteri Oleksiy Danilov, “Her yeni muharebe görevinde, Ukrayna muharebe İHA’ları ve deniz dronları daha hassas, operatörler daha deneyimli, muharebe koordinasyonu daha verimli hale geliyor ve üreticiler taktik ve teknik özellikleri geliştirme fırsatı buluyor. Ağustos ayı Ukraynalı avcılar için özellikle başarılı geçti.

Bir sonraki adım, savaş operasyonlarının ölçeğini, menzilini ve Rus kayıplarının seviyesini ve şiddetini genişletmektir. Rus hedefleri, Ukrayna silahları ve bunların küresel silah pazarındaki reklamları için en iyi test alanıdır. Ukrayna askeri-endüstriyel kompleksi, eşsiz bir savaş testinden geçen ekipmanlarıyla şüphesiz dünyanın en büyük oyuncularından biri haline gelecektir.” açıklamasında bulundu.

Danilov, açıklamayı SIG adlı tanker gemisinin vurulmasının hemen ardından yaptı.

Project 775 Sınıfı Tank Çıkarma Gemisi Olenegorski Gornjak’ın vurulduğu anlara ilişkin görüntüleri izlemek için, buraya tıklayınız.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu