Rus ve Çin Donanması’ndan Japonya Çıkarması

Roketsan-ATMACA-Banner

Japonya, Çin ve Rusya’ya ait 10 savaş gemisinin Japonya’nın kuzeyindeki Honşu ile Hokkaido bölgeleri arasında kalan Tsugaru Boğazı’na girdirdiğini duyurdu.

Japon hükümeti, Tsugaru Boğaz’ından geçen savaş gemilerinin yakından takip edildiğini aktarırken gemilerin bölgeden geçiş yaptığını da not etti.

STM Banner

Japonya’nın geçişi duyurmasıyla birlikte Çin ve Rus donanmasına ait savaş gemileri Japon Denizi’ni Pasifik Okyanusu’ndan ayıran bu boğazdan ilk kez geçiş icra etmiş oldu.

Geçiş icra eden gemilerin beş adedinin Çin’e, diğer beş geminin ise Rus donanmasına ait olduğu kaydedildi. Çin’e ait olan gemiler arasında NATO kodu Renhai olan Type 055 sınıfı güdümlü füze destroyeri olduğu ve geçiş yapan Rus gemilerinden birinin de destroyer olduğu edinilen bilgiler arasında.

Japon Kabinesi Genel Sekreter Yardımcısı Yoshihiko Isozaki olayın ardından düzenlediği düzenli basın toplantısında hükümetin Çin ve Rus donanma gemilerinin Japonya’daki bu ve bunun gibi faaliyetlerini yakından izlediğini ve Japonya’nın çevresindeki sularda ve hava sahasında gözetim faaliyetlerinde elinden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğini ifade etti.

Tsugaru Boğazı
Tsugaru Boğazı

Japon Savunma Bakanlığı Sözcüsü ise, Japon karasularının ihlal edilmediğini ve gemilerin geçişiyle hiçbir uluslararası kuralın ihlal edilmediğini vurguladı.

Rusya ve Çin, iki ülke arasındaki deniz iş birliğinin bir parçası olarak 14-17 Ekim tarihleri ​​arasında Japonya Denizi’nde Rus Pasifik Filosu’ndan savaş gemileri ve destek gemilerini içeren ortak deniz tatbikatı icra etti.

Deniz Etkileşimi-2021 Tatbikatı

ABD, Hindistan, Japonya ve Avustralya’nın oluşturduğu Quad ittifakının Bengal Körfezi’nde icra ettiği ve 13 Ekim’de başlayıp iki gün süren ‘Malabar 2021’ tatbikatına cevap niteliğinde olan Çin – Rusya ortak deniz tatbikatı icra edildi.

Deniz Etkileşimi-2021 adıyla gerçekleştirilen Çin – Rusya müşterek tatbikatı 14-17 Ekim tarihleri arasında Japon Denizi’nde yapıldı.

Çin ve Rusya arasındaki tatbikata Çin Halk Kurtuluş Ordusu Type 055 sınıfı destroyer Nanchang, Type 052D destoryeri Kunming, Type 054A firkateyni Binzhou ve Liuzhou firkateyni ve Type 903A tedarik gemisi Dongpinghu ile katılım sağladı.

Çin; deniz araçlarının yanı sıra Doğu, Güney ve Kuzey Cephe Komutanlıklarından sabit kanatlı denizaltısavar savaş uçakları ve gemi helikopterleri de gönderdi.

Rus ve Çin Donanmasına Ait Savaş Gemileri
Rus ve Çin Donanmasına Ait Savaş Gemileri

Rusya ise tatbikata denizaltısavar gemileri, firkateynler ve uçaklar ile katılım gösterdi.

Çin’in 10 bin ton sınıfı Type 055 sınıfı muhribi bu tatbikatla birlikte ilk kez yabancı bir donanmayla müşterek tatbikata katılım sağlamış oldu.

ÖNERİLEN İÇERİK: Tayvan: Çin, 2025 Yılına Kadar Adayı İşgal Edebilir


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Reuters

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu