Rusya: ABD Moskova’ya saldırı tatbikatı yaptı

Roketsan-ATMACA-Banner

28 Mart günü Norveç denizi üzerinde gerçekleştirilen müşterek eğitim kapsamında ABD ve Norveç Hava Kuvvetleri uçuşlar ve saldırı simülasyonları gerçekleştirdi. Rus askeri kaynaklarına göre ise bu simülasyonlar gelecekte Moskova’ya yapılması planlanan nükleer saldırıları içeriyor.

ABD Hava Kuvvetleri’ne ait B-52H ağır bombardıman uçakları ve Norveç Hava Kuvvetleri’ne ait F-16 savaş uçaklarının katıldığı saldırı eğitimi uçuşunda, düşman hava savunma sistemlerinin radarlarının imha edilmesi simüle edildi. Uçuşa ABD’ye ait 5 adet B-52H ağır bombardıman uçağı iştirak etti.

STM Banner

B-52H tipi ağır bombardıman uçağı, AGM-158 JASSM veya AGM-86 ALCM gibi 20 adede kadar seyir füzesi taşıma kapasitesine sahip. Büyük gövdesi sebebiyle hantal bir yapıya sahip B-52’ler genel itibariyle hava savunma unsurlarının bulunduğu bölgelerden uzak tutuluyor. Bunun içinde genel maksat bombaları ile halı bombardımanı yapma stratejisi yerine uzak mesafeden seyir füzesi atışlarının yapılarak hedeflerin imha edilmesi sağlanıyor. Tüm bunların yanında B-52’lerin nükleer mühimmat taşıma kapasitesi de bulunuyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu