Rusya EMP silahının menzilini 10 kilometreye çıkarttı

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu, bir elektronik harp sistemi olarak nitelendirilebilecek Elektronik Darbe (EMP) Silahının menzilini 10 kilometreye çıkarttığını açıkladı.

Konuyla ilgili olarak bir Rus yetkili tarafından TASS’a yapılan açıklamada, “EMP silahlarının testleri 2015 yılından beri sürüyor. EMP silahlarının en son atışlı testi, bu bahar gerçekleştirildi. Şu anda, çeşitli hedeflere karşı EMP toplarının menzili ortalama 7-8, azami 10 kilometre. Bu silahın menzili daha önce 1-2 kilometreydi.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

EMP

EMP (Electromagnetic Pulse) geniş bantlı, yüksek yoğunluklu elektromanyetik radyasyonun ani patlamasıdır. Yıkıcı ve elektromanyetik bozucu etkileri vardır. 1962 yılında A.B.D. tarafından Johnston Adasının üzerinde gerçekleştirilen ve “Starfish Prime” kod adlı nükleer patlama deneyi, EMP’ nin etkileri konusunda korkutucu bilgiler vermiştir. Yaklaşık 400 km yüksekte patlatılan 1.4 megaton TNT eşdeğeri bomba, patlama noktasından 1400 km uzaktaki Hawai Adasında sokak lambalarının ve sigortaların patlamasına, telefon santrallerinin bozulmasına ve çalışır durumdaki arabaların motorlarının durmasına neden olmuştur. Her ne kadar konvensiyonel bir patlamanın zarar verici etkisi şok dalgasının iletimiyle oluşan mekanik zarar olarak bilinse de böyle bir patlamada ortalama olarak: % 50 şok dalgası, % 35 ısıl radyasyon ve % 15 nükleer radyasyon ortaya çıkar. (Dr. Aysam Akses)

Çeşitli kaynaklar tarafından ABD’nin Körfez Savaşı esnasında EMP silahlarını kullandığı iddia edilmektedir. EMP silahlıarı, insanlı uçaklar için uygun değildir çünkü yüksek seviyeli EMP sinyalleri pilot için zararlı olabilmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu