Rusya’dan Hipersonik Füze Zirkon Atışında 7 Mach Hız

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu, ses hızının 9 katına kadar çıkabilen hipersonik seyir füzesi Zirkon’u test etmeye devam ediyor.

Rusya Federasyonu Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada; Barents Denizi’nden 350 kilometre ötede bulunan bir kara hedefine yönelik olarak Amiral Gorşkov sınıfı bir firkateynden gerçekleştirilen test atışında, Zirkon füzesinin yaklaşık Mach 7 (8.575 km/s) hızıyla hedefine doğru uçtuğu belirtildi.

STM Banner

Açıklamaya göre hedef başarılı bir şekilde vuruldu. Testler sırasında Zirkon füzesinin taktik ve teknik özelliklerinin teyit edildiği vurgulandı.

Amiral Gorşkov sınıfı firkateynler, daha önce en az dört kez Zirkon füzesinin test atışlarında platform olarak kullanılmıştı.

Rus haber ajansı TASS’a göre Zirkon füzesinin deniz konuşlu platformlardan testleri, Ağustos ayına kadar artarak devam edecek. Testler kapsamında Severodvinsk isimli Yasen sınıfı Rus denizaltısından ilk Zirkon füzesi ateşlenecek.

Rusya, Zirkon füzelerini denizaltı ve suüstü gemilerine entegre etmeyi planlıyor. Hipersonik gemisavar füzesi olarak adlandırılan 3M22 Zirkon’un (NATO kodu: SS-N-33) menzilinin 1.000 kilometre olduğu ve ses hızının 9 katına kadar (11.025 km/s) çıkabildiği iddia ediliyor. Faydalı yükü 300-400 kilogram olduğu düşünülen füzenin uzunluğu ise yaklaşık olarak 10 metre.

Rusya/Zirkon Hipersonik Seyir Füzesi
Rusya/Zirkon Hipersonik Seyir Füzesi

ScramJet motorla çalışan Zirkon hipersonik füzesi, Şubat 2011’de dönemin Savunma Bakan Yardımcısı Vladimir Popovkin tarafından ilk kez dünyaya duyurulmuştu. Rus basınında çıkan haberlere göre füzenin uçuş testleri ise 2015 yılında başladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, daha önce yaptığı bir açıklamada karadan fırlatılabilen bir Zirkon füzesinin de geliştirildiğinden bahsetmişti.

ÖNERİLEN İÇERİK: Rusya, Suriye’de 320’den Fazla Silah Sistemi Test Etti


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Rusya Savunma Bakanlığı

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu