Rusya, Suriye’de 320’den Fazla Silah Sistemi Test Etti

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, Rus ordusunun Suriye’deki operasyonlarda 320’den fazla farklı tipte silahı test ettiğini açıkladı.

Rus helikopter üreticisi Rostvertol’u ziyaret eden Şoygu, ülkesinin Suriye’deki askeri operasyonlar sırasında helikopterler de dahil olmak üzere 320’den fazla farklı tipte silahı sahada test ettiğini belirtti.

STM Banner

Şoygu, Suriye’deki saha testleri sayesinde silah sistemlerinde ciddi gelişmeler kaydetme fırsatı bulduklarını kaydetti.

“Bugün burada gördüğümüz bir helikopter Suriye’deki operasyonların bir sonucudur. Bugün böylesine silahlarımız var ve bu Suriye’deki operasyonumuz sayesinde gerçekleşti.”

Şoygu’nun 2018’deki Açıklaması

Rusya Federasyonu Savunma Bakanı Sergey Şoygu
Rusya Federasyonu Savunma Bakanı Sergey Şoygu

Bakan Şoygu, 2018’de yaptığı bir açıklamada Rus Silahlı Kuvvetlerinin Suriye’deki “devasa” bir deneyim kazandığını vurgulamıştı.

Şoygu: “210’dan fazla silah test ettik. Suriyelilerle beraber bunları savaş sahasında denedik. Şuna eminim ki bu denediğimiz şeyler, aldığımız notlar, eklentiler… Tüm bunlar gelecekte bu silahları kullanacak olanların hayatını kurtaracaktır.”

2018 yılında Şoygu ile aynı etkinlikte konuşan Rostec CEO’su Sergey Çemezov ise günümüzde Rus yapımı silahların AB veya ABD’deki muadillerinden daha iyi olduğunu belirmişti.

Rusya, neredeyse tüm yeni ve mevcut silah sistemlerini Suriye’de gerçek savaş ortamında test fırsatı buldu. Bu fırsatı hala da değerlendirmeye devam ediyorlar.

Modern Rus Ordusu

Şoygu, yine Rostvertol ziyareti sırasında yaptığı açıklamada Rus Silahlı Kuvvetlerinin dünyadaki ordular arasında en modern silah ve askeri ekipman oranına sahip olduğunu da vurguladı.

“Bugün bazıları öfkeli bir şekilde bazıları onaylar bir şekilde Rus ordusunun ekipmanlarının %70’inden fazlasının -ki tam olarak %71’i- modern olduğunu kabul ediyor. Bu oran dünyadaki ordular arasındaki en yüksek oran.”

ÖNERİLEN İÇERİK: Rusya’dan Doğu Akdeniz’de Kinzhal Füzeleriyle Güç Gösterisi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Rusya Savunma Bakanlığı

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu