Rusya Su-57 Savaş Uçağı Seri Üretimine Devam Ediyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya, beşinci nesil savaş uçağı Su-57 Felon seri üretimine devam ediyor. İki uçak daha teslim edildi.

İki yeni Su-57 savaş uçağı Rusya’nın Novosibirsk şehrinde bulunan Tolmachevo Havaalanı’nda görüntülendi.

STM Banner

02 Red ve 52 Red kuyruk numaralı iki uçak  Komsomolsk-na-Amure Havacılık Fabrikası’ndan üslerine sevk edilirken görüntülendiler.

Rus yetkililere göre iki yeni uçak 2021 Aralık’ta teslim edildi.

Seri Üretim Su-57 Savaş Uçağı
Seri Üretim Su-57 Savaş Uçağı

Rusya’nın toplamda 76 adet Su-57 siparişi bulunuyor. Son teslimatlar için tarih ise 2027 olarak belirtiliyor.

Komsomolsk-on-Amur Havacılık Fabrikası (KnAAZ) 2022 yılında dört adet daha Su-57 savaş uçağı teslim etmeyi planlıyor.

Rusya bugüne kadar toplamda 14 adet Su-57 savaş uçağı üretti. Uçakların 10 tanesi test amaçlı olarak kullanılıyor. Seri olarak üretilen Su-57’lerin sayısı ise 4.

01 kuyruk numaralı ilk seri üretim Su-57 savaş uçağı ise 24 Aralık 2019’da gerçekleşen kazada düşmüştü.

Su-57 Felon Savaş Uçağı

Su-57, Rus savunma sanayi şirketlerden biri olan Birleşik Uçak Şirketi (Obyedinyonnaya Aviastroitelnaya Korporatsiya – OAK) çatısı altında bulunan Suhoy’un alt kurumlarından Komsomolsk-on-Amur Havacılık (KnAAZ)’ın fabrikasında üretiliyor.

Rusya Federasyonu Savunma Bakanı Sergey Şoygu, 2024 yılına kadar 22 adet Su-57’nin uçağının teslim edileceğini açıklamıştı.

Su-57’nin seri üretiminde, 2022 yılından itibaren daha gelişmiş bir motorun kullanılması planlanıyor. Rusya Federasyonu Silahlı Kuvvetleri, 2028 yılı sonuna kadar 76 adet Su-57’yi hizmete almayı planlıyor.

Rus Sukhoi firması tarafından geliştirilen Su-57, hava-hava ve hava-yer yer hedeflerini imha etmek üzere geliştirilmiş çok amaçlı bir avcı uçağıdır. 5’inci nesil savaş uçağı olarak tasarlanan ve bu kapsamda; iç silah istasyonları, RAM boyası ve stealth karakteristikleri gereği sivri tasarımları bulunan Su-57’nin, henüz motorları sebebiyle 4++ nesil olduğu bilinmekte. Şu ana kadar Suriye’de çeşitli muharebe şartlarında test edilen Su-57’nin, Saturn Izdeliye 30 motorlarına kavuşmasının ardından tam anlamıyla stealth ve 5’inci nesil olarak nitelendirilebileceği değerlendirilmektedir.

ÖNERİLEN İÇERİK: Rusya’da Su-57 düştü


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, ScrambleNL

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu