Rusya’da Su-57 düştü

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya Federasyonu’nun Habarovsk bölgesinde, Rus 5’inci nesil savaş uçağı olan Sukhoi Su-57 düştü.

Rusya Federasyonu’nun Habarovsk bölgesinde, Rus 5’inci nesil savaş uçağı olan Sukhoi Su-57 düştü. Dzemgi Havaalanı’na 110 kilometre uzaklıkta düşen uçağın pilotu, fırlatma koltuğu aracılığı ile kurtuldu ve helikopterle bölgeden tahliye edildi.

STM Banner

Bu olay, Su-57’nin ilk büyük çaplı kazası olarak tarihe geçti. Daha önce 2011 ve 2014 yıllarında iki farklı, küçük çaplı Su-57 kazası gerçekleşmişti.

Rus Sukhoi firması tarafından geliştirilen Su-57, hava-hava ve hava-yer yer hedeflerini imha etmek üzere geliştirilmiş çok amaçlı bir avcı uçağıdır. 5’inci nesil savaş uçağı olarak tasarlanan ve bu kapsamda; iç silah istasyonları, RAM boyası ve stealth karakteristikleri gereği sivri tasarımları bulunan Su-57’nin, henüz motorları sebebiyle 4++ nesil olduğu bilinmekte. Şu ana kadar Suriye’de çeşitli muharebe şartlarında test edilen Su-57’nin, Saturn Izdeliye 30 motorlarına kavuşmasının ardından tam anlamıyla stealth ve 5’inci nesil olarak nitelendirilebileceği değerlendirilmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Henüz tam olarak hiçbir uçak 5. Nesil değil F 35 sürekli güncelleniyor elbette Su 57 de güncellenmesi gerek biraz zaman geçmesi lazım sadece

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu