Rusya Ukraynalı motor şirketi Motor Sich’i füzelerle vurdu

Roketsan-ATMACA-Banner

Rusya, Motor Sich adlı Ukraynalı motor şirketinin tesislerini bir kez daha hedef aldı. Motor Sich; AKINCI, KIZILELMA, ANKA-3 ve ATAK-2 için de motor üretiyor.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, dün yaptığı açıklama sırasında; Rusya’nın, Kinjal ve Kalibr füzeleriyle uçak ve helikopter için motor üreticilerinden Motor Sich’i ve Hmelnitski bölgesini vurduğunu bildirdi. Rusya, daha önce de Zaporijya şehrinde bulunan Motor Sich tesislerini vurmuştu.

STM Banner

Ukraynalı Motor Sich şirketi, Türk savunma sanayii tarafından geliştirilen; AKINCI, KIZILELMA, ANKA-3 ve ATAK-II gibi hava platformları için de motor üretiyor. Öte yandan geliştirme faaliyetleri devam eden T925 Genel Maksat Helikopteri‘nin motorunun da Motor Sich’ten tedarik edilmesi bekleniyordu.

Ukrayna-Rusya Savaşı sonrasında tedarik zinciri bozulduğu ve birkaç kez de tesisleri vurulduğu için Motor Sich’in, faaliyetlerini askıya aldığı tahmin ediliyordu. Ancak Rusya’nın yeniden Motor Sich tesislerini hedef alması, şirketin faaliyetlerine devam edip etmediği konusunda tartışmalara yol açtı.

Al-25
Al-25

BAYKAR tarafından geliştirilen AKINCI’da AI-450 serisi turboprop motor ve KIZILELMA‘da ise Motor Sich’in yan şirketi Ivchekno-Progress’e ait AI-25TLT kullanılıyor. Yine TUSAŞ tarafından geliştirilen ANKA-3’te Al-25TLT’nin, ATAK-II’de ise TV3-117VMA-SBM1V-01T Turboşaft Motoru’nun kullanıldığı biliniyor.

Bütün hisseleri devlete geçmişti

Kasım 2022’de Motor Sich’in tüm hissleri, savaş nedeniyle ilan edilen sıkıyönetim kuralları çerçevesinde Ukrayna Savunma Bakanlığı’na devredilmişti.

Bir dönem Ukraynalı havacılık motorları imalatçısı Motor Sich’i Çin satın almak istemiş ancak bu girişim ABD tarafından büyük tepki ile karşılanmıştı. Uzun süren pazarlıkların ardından Ukrayna mahkemeleri aldığı karar ile Çinlilere satışı engellemişti.

Motor Sich’in CEO’su tutuklanmıştı

Ağır-Sınıf-Taarruz-Helikopteri-Motoru
T929’da Kullanılan TV3-117VMA-SBM1V Turboşaft Motoru

Geçtiğimiz yılın ekim ayında ilginç bir gelişme yaşanmıştı. Motor Sich’in CEO’su Vyacheslav Bohuslayev, Ukrayna devleti tarafından yapılan operasyonla göz altına alınmıştı. Zaporijia’da Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU) ajanlarının gerçekleştirdiği operasyon Bohuslayev’in Rusya’ya gizlice helikopter motoru parçaları sattığı iddiasıyla yapılmıştı.

Satılan motorlar arasında Rusya’nın Mi-8AMTSh-VN, KA-52, Mi-28N helikopterlerinde kullanılan parçalar olduğu belirtilmişti.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu